Diplomalı kokoreççinin meslek sevgisi

Diplomalı kokoreççinin meslek sevgisi
Diplomalı kokoreççinin meslek sevgisi
- Endüstriyel elektronik ve işletme alanlarında iki diploma sahibi olan Manisalı genç, seyyar satıcılığı tercih etti - "Diplomalı kokoreççi" olarak tanınan İplikçi: "İş bulamadığım için değil ticaretle uğraşmak istediğim için seyyar satıcılığa devam ediyorum"

MANİSA (AA) - Manisa'da, iki üniversiteden mezun olan 26 yaşındaki Ufuk İplikçi, meslek tercihini seyyar satıcılıktan yana kullandı.

Yunusemre ilçesindeki Kenan Evren Sanayi Sitesi'nde diplomalarıyla süslediği seyyar tezgahında kokoreç satışı yapan İplikçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim hayatı sonucu kazandığı bilgiler yerine çocukluğunda çırak olarak çalıştığı ızgaracılıkla yaşamını idame ettirdiğini söyledi.

Esnaflık yapan ailesinin, kardeşi ve kendisinin eğitim masraflarına yetişemediğini, bu nedenle çocukken çeşitli lokantalarda ızgaracı çırağı olarak çalıştığını anlatan İplikçi, 2009 yılında Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Turgutlu Meslek Yüksekokulu Endüstriyel Elektronik Bölümü'nü kazandığını anlattı.

Mezun olduktan sonra 2011 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne başladığını dile getiren İplikçi, askerliğini bitirdikten sonra elektronik sektöründe tanınmış bir şirkette çalışmaya başladığını belirtti.

Bu süre içinde, aldığı eğitim ve çalıştığı iş kolunun kendisi için heyecan verici olmadığını gördüğünü, çocukluk çağında yaptığı işin kendisine daha fazla haz verdiğini fark ettiğini dile getiren İplikçi, "Çalıştığım firma birçok arkadaşımın bulunmak isteyebileceği bir yerdi. Ancak seyyar satıcılık da olsa kendi işini yapmanın daha güzel bir şey olduğunu anladım. Seyyar satıcılığa geri dönmeye karar verdim. Çünkü bu işte başarılı olacağıma inanıyorum. Temelden başladığım bu işi büyütmek istiyorum. Hedeflerim ve büyük hayallerim var. İşimi çok seviyorum. Bana göre zevkli bir iş" dedi.

Verdiği hizmette farklılık yaratmayı ve ileride büyük bir iş adamı olmayı hayal ettiğini dile getiren İplikçi, tezgahında sergilediği diplomalarını gören birçok müşterisinin yaptığı işe anlam veremediğini söyledi. "Çift diplomalı birinin seyyar satıcılık yapması insanlara tuhaf geliyor" diyen İplikçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neden mesleğim varken kokoreççilik yaptığımı soruyorlar. Meraklarını gidermek için sürekli bana soru soruyorlar. Ben de onlara hedeflerimi anlatıyorum. Bazıları beni destekliyor, bazılarıysa düzenli bir işimin olmasının daha iyi olacağını söylüyor. Oysa ben, iş bulamadığım için değil ticaretle uğraşmak istediğim için seyyar satıcılığa devam ediyorum. Diplomalarımı kokoreççiliğe saygınlık getirsin diye göstermek istedim. Çünkü bu işi genelde emekliler yapıyor. Bu işte kariyer hedefi olan bir insanın bulunduğunun görülmesini istedim."

Ailesinin ilk etapta seyyar satıcılık fikrine karşı çıktığını, onları ikna etmek için çaba gösterdiğini kaydeden İplikçi, kendisinin "bu iş için doğduğunu" söyleyince onları da ikna ettiğini sözlerine ekledi.