DSP Genel Başkanı Türker:

DSP Genel Başkanı Türker:
DSP Genel Başkanı Türker:
- "(7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatı) Bu konuda biz Müslümanlara düşen şey, bir kişi vefat ettikten sonra 'Allah rahmet eylesin' deyip, hakkımızı helal etmektir. Ama onun fikirlerini, düşüncelerini hayatta kalarak yürütenleri şu anda affedemeyiz"

MANİSA (AA) - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatıyla ilgili, "Bu konuda biz Müslümanlara düşen şey, bir kişi vefat ettikten sonra 'Allah rahmet eylesin' deyip, hakkımızı helal etmektir. Ama onun fikirlerini, düşüncelerini hayatta kalarak yürütenleri şu anda affedemeyiz" dedi.

Partisinin Utku Mahallesi'ndeki seçim irtibat bürosunun açılışını yapan Türker, gazetecilere yaptığı açıklamada dün akşam vefat eden Kenan Evren'e Tanrı'dan rahmet dilediğini ifade ederek, "Dün akşam, bugünü şekillendiren, bugünkü sıkıntıların nedeni olan eski Genelkurmay Başkanı daha sonra Devlet Başkanı ve Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren vefat etmiştir. Müslüman olarak kendisine Tanrı'dan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

Türker, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu konuda biz Müslümanlara düşen şey, bir kişi vefat ettikten sonra 'Allah rahmet eylesin' deyip, hakkımızı helal etmektir. Ama onun fikirlerini, düşüncelerini hayatta kalarak yürütenleri şu anda affedemeyiz. Kalanlara 'siz de bir gün öleceksiniz, onun fikirlerini devam ettirmeyin' diyoruz. Biz DSP'liler dini geleneklerimizi, vecibelerimizi yerine getiriyoruz. Geçmiş, geçmişte kalmıştır diyoruz. Ama o geçmişten bugüne devredeceklerin de takipçisi olacağımızı ve onları savunanların hayatta oldukları sürece karşılarında olacağımızı belirtmek istiyorum."

Türker, seçim bildirgelerinde yer alan asgari ücretin 2 bin lira olmasına ilişkin vaadini de hatırlatarak, "Bu proje ile birlikte Türkiye 'deki bütün ücret ve maaşların 2 bin lirasını vergiden muaf tuttuğumuz zaman , sosyal güvelik kesintisi hariç olmak üzere işverene yük getirmeyecek. İşveren herhangi bir finansman sıkıntısıyla karşı karşıya kalmayacak" diye konuştu.

Geçen yıl mayıs ayında Soma'da yaşanan maden faciasının taşeron sisteminin sonucu olduğunu savunan Türker, bu sistemi ortadan kaldıracaklarını da sözlerine ekledi.