Dünya sigarasız günü

Dünya sigarasız günü
Dünya sigarasız günü
- Manisa Halk Sağlığı Müdürü Öztürk: "Sağlığınıza yatırım yapın ve sigarayı bırakın" - "Manisa'daki geçtiğimiz yıl polikliniklere başvuran 318 kişi, bu yılın ilk 3 ayında ise 236 kişi sigarayı bıraktı"

MANİSA (AA) - Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Öztürk, bugünü yeni bir başlangıç olarak görülerek, sigaranın bırakılması önerisinde bulundu. 

Öztürk, " Dünya sigarasız günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada  Türkiye 'de her yıl 100 bin kişinin sigaranın yol açtığı akciğer, kalp, beyin rahatsızlıkları gibi hastalıklar başta olmak üzere, çeşitli rahatsızlıklardan yaşamını yitirdiğini bildirdi. 

Sigara dumanın solunmasının dahi hastalıkların oluşumunda rol oynadığı uyarısında bulunan Öztürk, "kapalı alanlarda sigara kullanımını yasaklayarak" içmeyenler ve çocukların bu mağduriyetten korunabileceğini vurgulayarak şu görüşleri aktardı:

" Bugün sizin için yeni bir başlangıç olabilir. Sağlığınıza yatırım yapın ve sigarayı bırakın. ALO 171 Sigarayı Bırakma Danışma Hattı ile sigara bırakma konusunda eğitim almış operatörler, 7/24 danışmanlık hizmeti veriyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz 'sigara bırakma ilacı' veriliyor. Manisa'da şubat ayı itibariyle 3 bin 148 kutu sigara bırakma ilacı dağıtıldı. Manisa'daki geçtiğimiz yıl polikliniklere başvuran 318 kişi, bu yılın ilk 3 ayında ise 236 kişi sigarayı bıraktı. Hiçbir zaman çok geç olmadığını unutmayın."

Açıklamada, 2015 yılı ilk 5 ayında 17 bin 818 kurum, kuruluş ve iş yerinin denetlendiği bilgisini veren Öztürk, yasaklara uymadıkları gerekçesiyle 258 kişiye idari para cezası kesildiğini bildirdi.