Ekonomi Bakanı Zeybekci Manisa'da

Ekonomi Bakanı Zeybekci Manisa'da
Ekonomi Bakanı Zeybekci Manisa'da
-Bakan Zeybekci: "Merak etmeyin ekonomi iyi yolda. Ekonomiyle ilgili birileri sürekli konuşuyor. Birileri bu ülkenin yeniden namerde muhtaç olmasını istiyor. Bazıları halkın emeğinin faize gitmesini istiyor. Biz buna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz" - "Mobilyadan tutun ev aletlerine kadar pek çok alanda ithalatı azaltmak için önlemler alıyoruz"

MANİSA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonominin iyi yolda olduğunu belirterek, "Ekonomiyle ilgili birileri sürekli konuşuyor. Birileri bu ülkenin yeniden namerde muhtaç olmasını istiyor. Bazıları halkın emeğinin faize gitmesini istiyor, biz buna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz" dedi.

Bakan Zeybekci, Demirci ilçesinde yapımı tamamlanan Atatürk İlkokulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin eğitime verdiği önemi anlattı. 

Türkiye 'de 12 yılda önemli gelişmelerin sağlandığını, eğitim alanında yapılan hizmetlerin artarak devam edeceğini belirten Zeybekci, dünyada eğitime önem veren ülkelerin her alanda geliştiğini dile getirdi.

Türkiye'de ortalama eğitim süresinin giderek yükseldiğini kaydeden Bakan Zeybekci, "Ülkemizde daha düne kadar ortalama eğitim süresi 4 yıldı. Özellikle eğitim sisteminde yapılan köklü değişikliklerle bugün ülkemizin ortalama eğitim süresini 7,4 yıla yükselttik. Ancak bu da yeterli değil. Bugün Güney Kore'de ortalama eğitim süresi 11,8 yıl, AB ortalaması 12 yılın üzerinde. Bu nedenle daha çok yapmamız gereken şey var. Bakınız eğitim seviyesini ne kadar yükseltirsek, bilgi ve teknolojileri kendimiz üretmeyi başarırsak ülkemizi o zaman  muasır seviyelere ulaştırırız" dedi.

Türkiye'nin ekonomik anlamda her geçen yıl güçlendiğini vurgulayan Zeybekci, 12 yılda dünyanın en büyük 17'nci, Avrupa'nın ise 6'ncı büyük ekonomisi olmayı başardıklarına dikkati çekti.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için daha çok çalışması gerektiğinin altını çizen Bakan Zeybekci şunları söyledi:

"Bugün ihracatımız 171 milyar dolar, toplam milli gelirimiz 820 milyar dolar. Biz 2023'te ihracatımızı 500 milyar dolara yükseltmek, toplam milli gelirimizi 2 trilyon dolara çıkarmak istiyoruz. Bunu yapmak için çalışmaktan başka çaremiz yok. İhracatta teknolojinin payını artırmalıyız. Bilimin, teknolojinin, patentin milli gelirdeki payını artırmak olmazsa olmazımız. Son 10 yılda teknolojinin milli gelirdeki payını 8 kat artırdık ancak 3 kat daha artırmalıyız. Onun için eğitim diyoruz, onun için bilgi üretmek diyoruz, ekonomideki seferberliğin eğitimden geçtiğini biliyoruz."

-"Ayakkabı ithalatını azalttık"

Türkiye'nin 2013 yılındaki ayakkabı ithalatının 1 milyar doları bulduğunu ancak diğer taraftan 500 milyon çift ayakkabı üretecek kapasiteye sahip olunduğunu belirten Bakan Zeybekci, ayakkabı ithalatı üzerindeki vergileri yükselterek yerli üreticilere destek verdiklerini söyledi. 

Ayakkabı ithalatındaki vergi düzenlemesinin ardından yıllık 19 milyon çift olan ayakkabı ithalatının kademeli olarak 7,5 milyon çifte düştüğünü aktaran Bakan Zeybekci, "Mobilyadan tutun ev aletlerine kadar pek çok alanda ithalatı azaltmak için önlemler alıyoruz. Merak etmeyin ekonomi iyi yolda. Ekonomiyle ilgili birileri sürekli konuşuyor. Birileri bu ülkenin yeniden namerde muhtaç olmasını istiyor. Bazıları halkın emeğinin faize gitmesini istiyor. Biz buna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz. İçiniz rahat olsun" dedi.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise ilçeye yapılan yatırımlarla ilgili bilgi verdi.

Okulun açılışını yapan Bakan Zeybekci, daha sonra Hikmet Aslan Anaokulu ile Celal Bayar Üniversitesi Demirci Eğitim Fakültesi Halı Sahasını hizmete açtı.

Bakan Zeybekci, açılışların ardından Demirci Belediyesi'ni ziyaret etti.