Ekonomi Bakanı Zeybekci, Manisa'da:

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Manisa'da:
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Manisa'da:
- "Ne yazıkki ithalatımız içinde 35 milyar dolarlık bölümü yüzde yüz Türkiye'de üretilebilecek ürünler oluşturuyor. Değişik önlemlerle bu oranı aşağıya çekeceğiz" - "2014 yılı itibarıyla dünyada kendi iç ekonomisini koruma anlamında önlemler alan ülkeler arasında ilk üçte yer alıyoruz. Bu durumdan rahatsız olan çevreler yok değil"

MANİSA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Ne yazıkki ithalatımız içinde 35 milyar dolarlık bölümü yüzde yüz Türkiye 'de üretilebilecek ürünler oluşturuyor. Değişik önlemlerle bu oranı aşağıya çekeceğiz"  dedi.

Demirci Belediyesini ziyaretinde iş adamlarıyla bir araya gelen Zeybekci, Belediye Başkanı Selami Selçuk'tan ilçenin en önemli ekonomik kaynağı olan halıcılıkla ilgili bilgi aldı.

Bakan Zeybekci iş adamlarının soruları üzerine halıcılık sektörünün gelişmesi için bir dizi önlem aldıklarını söyledi. Ayakkabı, mobilya, halıcılık gibi sektörlerde Türkiye'nin üretim gücünü artırmak gerektiğini kaydeden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Ne yazıkki ithalatımız içinde 35 milyar dolarlık bölümü yüzde yüz Türkiye'de üretilebilecek ürünler oluşturuyor. Değişik önlemlerle bu oranı aşağıya çekeceğiz. Afganistan'da, Çin'de 'Türk Halısı' diye üretim yapıp ülkemizde satıyorlar. Bu kabul edilemez. Bizim insanımız üretsin, bizim insanımız istihdamdan faydalansın. Ayakkabı sektöründe bunu yaptık, bir canlanma yaşandı. 2014 yılı itibarıyla dünyada kendi iç ekonomisini koruma anlamında önlemler alan ülkeler arasında ilk üçte yer alıyoruz. Bu durumdan rahatsız olan çevreler yok değil. Dünya Ticaret Örgütü gibi örgütler tarafından eleştiriliyoruz ancak haklı nedenlerimiz olduğunu her platformda söylüyoruz, göğüslemeye razıyız." 

Konuşmanın ardından Demirci Kaymakamlığı Proje Ofisi Müzik Grubu, kısa konser verdi. 

Belediye Başkanı Selam Selçuk, Bakan Zeybekci'ye Atatürk 'ün imzasıyla Türkiye'de açılan ilk iplik fabrikasının açılış beratının bir nüshasını hediye etti.

Bakan Zeybekci temaslarının ardından özel helikopterle Manisa il merkezine hareket etti.