Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
- "Ucu dışarıda da olsa, mutlaka ama mutlaka onların tamamını ortaya çıkartmak bizim görevimizdir. Herhangi belgenin örtbas edilmesi söz konusu değildir. Bu manada kamuoyuyla paylaşmayacağımız hiçbir konu yoktur"

MANİSA (AA) - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Ucu dışarıda da olsa, mutlaka ama mutlaka onların tamamını ortaya çıkartmak bizim görevimizdir. Herhangi belgenin örtbas edilmesi söz konusu değildir. Bu manada kamuoyuyla paylaşmayacağımız hiçbir konu yoktur" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde bir restoranda partililerle bir araya gelen Yıldız, burada yaptığı konuşmada Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, hepsinin kardeşi ve canı olduğunu belirtti.

Ankara'daki saldırıyı lanetleyerek, kınadıklarını ifade eden Taner Yıldız, seçimden 20 gün önce olan bu katliamın tesadüf olamayacağını, saldırının zamanlamasının önemsenmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Cuma gününe kadar konuşulan ile şimdi konuşulanın ne olduğunu soran Yıldız, bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını belirterek,  şunları söyledi:

"Biz Cuma gününe kadar neleri konuşuyorduk. Çiftçiye vereceğimiz yerli tohum ve ödeme istisnasından bahsediyorduk. Gençlerimize ilk defa müracaat ettikleri işle alakalı, maaşlarının devlet tarafından ödenmesini konuşuyorduk. Esnafımızla alakalı faizsiz krediden bahsediyorduk. İhtiyaçlarını giderecek 30 bin TL'lik bir krediden, genç ve emeklilere yaptığımız, yapacağımız işlerden bahsediyorduk. Türkiye'nin normalleşmesi ve toplumun bütün katmanlarından bahsediyorduk. Ama şu anda bütün bunları bir kenara bıraktık, Türkiye'nin normalleşmesiyle alakalı terör belasından bahsediyoruz. O yüzden bu sürdürülebilir bir durum değildir."  

- "Ucu dışarıda da olsa, mutlaka ama mutlaka onların tamamını ortaya çıkartmak bizim görevimizdir"

Saldırın çok ciddi olduğunu, bunun Türk siyasetinde koyu çizgilerle iz bırakacağını ifade eden Yıldız, terörün topluma korku salmaya, bir güvenlik açığı varmış gibi hava yaratılmaya çalışıldığını vurguladı. 

 Saldırıyı düzenleyen "profesyonel ellerin" mutlaka ortaya çıkartılacağını anlatan Yıldız, "Ucu dışarıda da olsa, mutlaka ama mutlaka onların tamamını ortaya çıkartmak bizim görevimizdir. Herhangi belgenin örtbas edilmesi söz konusu değildir. Bu manada kamuoyuyla paylaşmayacağımız hiçbir konu yoktur" diye konuştu.

Yıldız, terör saldırılarının Türkiye'nin geleceği, demokrasisi, seçimi ve özgür iradesine yönelik olduğunu,  PKK ve terör konusunda herkesin kendini hesaba çekmesi gerektiğini kaydetti. 

"Türkiye'nin geleceğine, büyümesine, ilerlemesine katkı koyan kim ne varsa, biz bir ve beraberiz" diyen Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

"Onun karşısında olan takiye yapan, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, bir PKK'lının tabutunun altına giren bir milletvekilini Türkiye'de görmek istemiyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altına girmek istiyorsanız ve milli iradeden de bu yönde oy alıyorsanız oraya gelirsiniz, oranın kurallarına göre iş yaparsınız. 'Ben hem onu yaparım, hem papatyalar arasından silahla verilmiş pozu çektiririm' bu tür şeyler kabul edilemez." 

- Özdağ: "Birileri nedense PKK'nın yaptıklarını unutturuyorlar"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da ülkede, terör ve HDP'ye lanet okuyanların 7 Haziran seçimlerinden önce operasyon yaptığını Suruç'taki terör saldırısı ile Türk siyasetinin yeniden dizayn edilmeye çalışıldığını savundu. 

Ankara'daki terör saldırısını bir kez daha kınadığını ifade eden Özdağ, şunları söyledi:

"Birileri nedense PKK'nın yaptıklarını unutturuyorlar. Hatırlayın, orada da bombalı eylemler yaptılar. Askerlerimiz kollarını, bacaklarını kaybettiler. Orada bir askeri, hanım ve çocuğunun yanında öldürdüler. Polisi öldürdüler. Selahattin Demirtaş bunu niye kınamıyorsun? 'PKK teröristtir' diyemiyorsun. Hemen Recep Tayyip Erdoğan suçlu, Ahmet Davutoğlu suçlu, AK Parti suçlu. Yok öyle yağma. Bir tek suçlu var. Selahattin Demirtaş ve arkadaşları, PKK, Abdullah Öcalan, Karayılan ve teröristlerin tamamı suçludur. Eğer silahı bırakırsanız barış kendiliğinden gelir zaten. Barışa evet, kim barışı istemiyor ki. Hepimiz barış ve kardeşliği istiyoruz. Güneydoğu Anadolu'da elinizde neden silah var? HÜDA-PAR'lıları neden öldürüyorsunuz?  AK Partilinin çocuklarını niye dağlara kaçırıyorsunuz? Neden AK Parti ve korucuları öldürüyorsunuz?"

Özdağ,  dün İzmir'de Yeni Asır Gazetesi'nin binasına yapılan boyalı ve yumurtalı saldırıyı da kınayarak, Türkiye'de basının her zaman özgür kalacağını vurguladı.