"Fark et, fark yarat" projesi

"Fark et, fark yarat" projesi
"Fark et, fark yarat" projesi
- Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Yunusemre Belediyesi, çocukları uyuşturucudan uzak tutmak için işbirliği protokolü imzaladı

MANİSA (AA) - Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Yunusemre Belediyesi, çocukları uyuşturucudan uzak tutmak amacıyla işbirliği protokolü imzaladı

"Fark et fark yarat" projesi kapsamında imzalanan protokolün imza töreninde konuşan Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Savaş Duman, uyuşturucu ile mücadele ve kötü alışkanlıkların önüne geçmek amacıyla hazırlanan projede hedefin 14-17 yaş arasındaki çocuklar olduğunu belirtti.

Projenin ilk etabında 5 lisede uzmanlar eşliğinde çalışmaların yürütüleceği bilgisini veren Duman, şunları söyledi:

"Projede, 25 kişilik gruplar olacak. Bu gruplar için oyun kartları hazırlayacağız. Kartlarda bağımlılık üzerine sorular olacak. Grupta bulunan 25 kişi bu kartlarla oyun oynayacak. Biz bu projeyle bağımlılığı zararlı ifadesi yerine değişik yöntemlerle kötü bir alışkanlık olduğunu akıllarına sokacağız. Bu noktada Halk Sağlığı ve PDR görevlileri de yardımcı olacak. 

Ailenin rolü çok önemlidir. Aileler çocuklarının bağımlı olduklarını çevreye söylemiyorlar ve bazen de tedaviyi reddediyorlar. Bu da gençlerin ölümlerine bile yol açabiliyor. Bizim amacımız gençleri mimlemeden, kaynaştırma yöntemi ile bağımlılığın yanlış bir şey olduğunu göstermek. Kurduğumuz ekiplerle AMATEM ve hastaneleri ziyaret edeceğiz. Gençlik merkezlerinde de aynı çalışmayı başlatmayı amaçlıyoruz." 

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ise projeye maddi ve manevi anlamda her türlü desteği vereceklerini belirterek "Gençlerimize sağlıklı yaşam bilinci kazandırılacak, onların gönüllü faaliyetlere katılması sağlanacak. Sosyal yaşam kültürü güçlenecek. Bağımlılık yapan her türlü maddeye karşı çalışma yapılacak" dedi.