Gediz Nehri'ndeki su taşkını

Gediz Nehri'ndeki su taşkını
Gediz Nehri'ndeki su taşkını
- Manisa Ziraat Odası Başkanı Sorman: - "Temizlik ve ıslah çalışmalarının mutlaka devam etmesi gerekmektedir"

MANİSA (AA) - Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, bölgede etkili olan yağışın ardından taşan Gediz Nehri'nde temizlik ve ıslah çalışmalarının mutlaka devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Sorman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde etkili olan  kar ve yağmurun ardından nehirlerdeki su seviyesinin yükseldiğini anımsattı.

Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki tarım arazilerinin Gediz Nehri'nin taşkın suları altında kaldığını, Akhisar'da ise kar yağışı sebebiyle zeytin ağaçlarının dallarının kırılarak zarar gördüğünü aktaran Sorman, yağışların baraj ve göletlerdeki su seviyelerini de yükselttiğine değindi.

Özellikle Turgutlu ilçesinde büyük hasarın oluştuğunu vurgulayan Sorman, şöyle devam etti:

"Gediz Nehri'nin taşması neticesinde büyük bir bölüm arazi taşkın suları altında kaldı. Büyükbaş ve kümes hayvan çiftliklerimiz zarar gördü çok sayıda hayvan telef oldu. Gediz Nehri'nde temizlik ve ıslah çalışmalarının mutlaka devam etmesi gerekmektedir. Bu yüzden Gediz Nehri'nin önceki yıl ve geçen yıl olduğu gibi mutlaka kaldığı yerden yukarı doğru olan bölümünün temizlenmesi önem arz ediyor."

- Kar, zeytin ağaçlarının dallarını kırdı

Akhisar ilçesinde de yoğun kar yağışından dolayı seraların üzerinde biriken karların çökmesi sonucu hasar oluştuğunu anlatan Sorman, zeytin ağaçlarının da kar yağışından zarar gördüğünü bunun rekolteyi etkileyeceğini kaydetti.

Yoğun kar ve yağmurun toprağı doyurduğuna işaret eden Sorman, hem yer altı sularının hem de barajlardaki su rezervinin artığını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  kar

  ,

  taşkın

  ,

  manisa