Gediz Nehri'ni kirleten 7 işletmeye para cezası verildi

Gediz Nehri'ni kirleten 7 işletmeye para cezası verildi
Gediz Nehri'ni kirleten 7 işletmeye para cezası verildi
MANİSA (AA) - Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, 2015 yılında kurulan yeni denetleme ekibinin son 7 ayda 7 işletmeye toplam 395 bin...

MANİSA (AA) - Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, 2015 yılında kurulan yeni denetleme ekibinin son 7 ayda 7 işletmeye toplam 395 bin liralık para cezası verdiğini söyledi.

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde yaşanan balık ölümleri ile yeniden gündeme gelen Gediz Nehri kirliliğinin denetlenmesi için 2015 yılı başında özel ekip kurulduğunu belirtti. 

Gediz Nehri'nin kirliliğine yönelik denetim ve kontrollerin aralıksız devam ettiğini kaydeden Yılmaz, kurulan özel denetim ekibinin 26 Şubat 2015'ten itibaren denetimlerine başladığını söyledi.

Ekibin öncelikli olarak takip edilmesi gereken tesisleri belirlediğini ve bu kapsamda 31 firmaya denetim yapıldığını anlatan Yılmaz, "9 Eylül 2015 tarihine kadar toplam 839 tesis denetlendi. Arıtma tesisi yapmaları ve atıksularını bertaraf etmeleri konularında işletme sahiplerine uyarılar yapıldı. Yapılan denetim ve kontroller sonucunda eksiklikleri tespit edilen ilgili firmaların, eksikliklerini tamamlaması için süre verildi. Verilen sürenin dolmasıyla birlikte denetim ve kontroller yeniden yapıldı. Tesislerin genel olarak uyarıları dikkate alarak atıksu arıtma tesisi kurulumu ve kanalizasyona bağlama konularında çalışmalara başladıkları görüldü" diye konuştu.

Verilen süreye ve yapılan uyarıları dikkate almayan tesis ve işletmelere cezai işlem yapıldığını vurgulayan Yılmaz, "2015 yılı içinde 3 adet gıda, 1 adet jeotermal ve 3 adet deri işleme tesisi olmak üzere toplam 7 tesise 395 bin liralık idari para cezası kesildi. 2014 yılında atıksu için kesilen ceza miktarı ise 337 bin 870 liradır. Yaptığımız denetimler devam edecek ve verdiğimiz uyarılara uymayan tesislere yönelik cezai işlemlerimiz devam edecek" dedi.

Yılmaz, 2015 yılı içinde Gediz Havzası içinde atıksu tesisleri dahil olmak üzere çevreye kirletici etkide bulunan firmalara da toplam 541 bin 89 liralık ceza kesildiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  eylül

  ,

  manisa

  ,

  2015