Genel seçimin ardından

Genel seçimin ardından
Genel seçimin ardından
- MHP Manisa İl Başkanı Balatlı: - "Biz yurtdışından gelen oyla bir milletvekilliğini yani Manisalının kullanmadığı 14 bin küsur oyla kaybettik"

MANİSA (AA) - MHP Manisa İl Başkanı Tanju Balatlı, "Biz yurt dışından gelen oylarla bir milletvekilliğini yani Manisalının kullanmadığı 14 bin küsur oyla kaybettik" dedi.

Balatlı, il başkanlığında gazetecilere yaptığı açıklamasında, 1 Kasım seçimini değerlendirdi.

MHP'nin Manisa'daki hedeflerini ortaya koyduklarını, en az 3 milletvekili almayı beklediklerini ancak yurtdışı oyları yüzünden kaybettiklerini ifade eden Balatlı, şunları söyledi:

 "En iyi çıkabilecek hedef 5 idi. Bir süre 3 idi ancak biz ikinci milletvekilliğini ufak bir oyla yurt dışından gelen oylarla, Manisalının kullanmadığı 14 bin küsur oyla kaybettik. Manisalı yok. Yani güneydoğulu birisinin atıyorum Mardinli, Şırnaklı birisinin oyuyla Manisa'nın milletvekili belirlendi. İşte adaletsizlik burada. Temsil etmiyor diyorsanız AK Parti'nin 5.sırasındaki İsmail Bilen'i severim, Manisa'nın milletvekilidir. Manisa'da oturmayan, Manisa'da hiçbir sorumluluğu olmayan insanlarla 5.sıra milletvekili belirlendi. Sorgulamamız gereken bu. Ben bakıyorum hiç kimsenin böyle bir yaptırımı yok. Hiç kimse bu konuda bir şey söylemiyor." 

- "Başarı ve başarısızlığın hesabı her zaman sorulur"

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Balatlı, alınan sonucun sorgulanması gerektiğini ifade etti. 

MHP yönetiminin değişmesi amacıyla imza toplandığına ilişkin bir soru üzerine Balatlı, şu açıklamayı yaptı:

"Yok böyle bir imza kampanyası diye bir kampanya yok. Neyi yöneteceğiz, reklam şirketi mi yönetiyoruz. Türkiye'de her şeyin tüzüğü var. Tüzüğe göre yönetmek zorundasınız. İlk önce bu arkadaşların tüzüğü çok iyi bilmeleri lazım. İmza topluyorsunuz topladığınız imza ilk önce temsil yerinde ve makamında olmanız gerekiyor. Genel kurula gidilir, genel kurulda, kurultayda konuşursun. Seçim kararı alınır, sonrasında bir sonraki kurultayda tarih belirlenir ama dışarıda siz 20 kişiyle alacağınız imza ile toplayacağınız 100-200 kişiyle hangi vasfa göre topluyorsunuz. Başarı ve başarısızlığın hesabı her zaman sorulur. Ama bunun sorulacağı yer bizim divanımızdır."