Gine-Bissaulu öğrenci Müslümanlığı seçti

Gine-Bissaulu öğrenci Müslümanlığı seçti
Gine-Bissaulu öğrenci Müslümanlığı seçti
- CBÜ İktisat Fakültesi'nde öğrenim gören Gine-Bissaulu uyruklu öğrenci Müslüman oldu

MANİSA (AA) - Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) İktisat Fakültesi'nde öğrenim gören Batı Afrika ülkesi Gine-Bissau vatandaşı Eduin Armando, Müslüman olarak, "Hamza" adını aldı. 

CBÜ İktisat Fakültesi 1. sınıf öğrencisi 29 yaşındaki Armando, Yunusemre İlçe Müftülüğü'nde düzenlenen ihtida töreniyle Müslüman oldu.

Armando'ya ihtida belgesi, törene katılan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ve Melek Çerçi ile Yunusemre Müftüsü Şakir Kırkız tarafından verildi.

Armando'ya ayrıca Kur'an-ı Kerim, dini kitaplar ve diz üstü bilgisayar hediye edildi.

-Okuduğu kitaptan etkilendi

Müslüman olduktan sonra "Hamza" adını kullanmayı seçen Armando, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 yıldır Manisa'da yaşadığını ve bu süreçte İngilizce olarak yazılmış Müslümanlığı tanıtan bir kitaptan çok etkilendiğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Burada güzel dostluklar edindim. Bir gün Müslümanlığı anlatan dini kitap aldım ve çok etkilendim. Bu süreçte Yunusemre Belediye Başkanı'nın eşi Melek Çerçi ile tanıştım. Melek Hanım beni hiçbir zaman Müslüman olmam konusunda zorlamadı. Ona Müslüman olacağımı söyledim. Ben Müslüman olmaya karar verdikten sonra aileme de söyledim. Onlar da Müslüman olmama onay verdi. İlk Cuma namazından çok etkilendim." 

Yunusemre Müftüsü Şakir Kırkız ise "Kendi hür iradesiyle İslamiyeti seçen bu kardeşimizin ihtida merasimini gerçekleştirdiğimiz için müftülük olarak büyük bir gurur yaşıyoruz" dedi.