Her şey 2 bin 700 yıl önceki gibi

Her şey 2 bin 700 yıl önceki gibi
Her şey 2 bin 700 yıl önceki gibi
- Lidya uygarlığının başkenti Sardes Antik Kenti'nin bulunduğu Manisa'nın Salihli ilçesinde oluşturulan Lidya Evi, 2 bin 700 yıl öncesine ait dönemin izlerini taşıyor - Sart-Amerikan Hafriyat Heyeti Türkiye Sorumlusu Yalçınkaya: - "O uygarlıkta olan bütün bitkilerin aynısı şu anda Greenewalt tarafından yapılan ev, bahçede mevcut"

MANİSA (AA) - EMRE SAÇLI - Lidya uygarlığının başkenti Sardes Antik Kenti'nin bulunduğu Manisa'nın Salihli ilçesindeki Lidya Evi, 2 bin 700 yıl öncesine ait dönemin izlerini taşıyor.

Sart-Amerikan Hafriyat Heyeti Türkiye Sorumlusu Teoman Yalçınkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Lidya evi ve bahçesi"nin Sardes Antik Kenti'nde 2012 yılına kadar Kazı Heyeti Başkanlığı yapan ve 3 yıl önce vefat eden Prof. Dr. Crawford Greenewalt'un projesi olduğunu anlattı.

Lidya Evi'nin, kazılarda elde edilen veriler ışığında model bir yapı olarak, orijinaline sadık kalınarak inşa edildiği bilgisini veren Yalçınkaya, Yukarı Sart kazı alanındaki Artemis Tapınağı yanında bulunan evin tek odalı ve bahçeli olduğunu bildirdi.  

Yalçınkaya, evin bahçesindeki her bir bitki, ağaç ve diğer materyallerin bundan 2 bin 700 yıl önce Lidya dönemindeki bitki ve ağaçlar olduğunu belirterek, "Lidya evi ve bahçesinde bunların dışında hiçbir yabancı malzeme bulunmamaktadır. Üzümler, akantuslar, şimşirler bütün bu bitkiler o dönemde bu uygarlıkta vardı. O uygarlıkta olan bütün bitkilerin aynısı şu anda Greenewalt tarafından yapılan bu ev bahçede mevcut" diye konuştu.

-Greenewalt'un mezar taşı da dikildi

Yaklaşık 3 yıl önce vefat eden Prof. Dr. Greenewalt'un hayatta iken çizdiği mezar anıtının bir örneğinin de bu bahçeye dikildiğini ifade eden Yalçınkaya, şunları kaydetti:

"Bu anıtı hayatta iken kendi mezarı için çizmiş ve dizayn etmişti. Fakat Greenewalt vefat ettikten sonra ablası aynısından bir tane daha yaptırıp buraya gönderdi. Bu anıtı bir süre önce bütün ailesinin katıldığı bir törenle bu Lidya Evi bahçesine diktik. Bu anıtın dikimi için Amerika 'dan 30 kişi geldi."

Antik çağda Lidya Krallığı'nın başkenti Sardes'te 1854'de başlayan ve 1958'den itibaren bilimsel nitelik kazanarak aralıksız olarak sürdürülen kazı çalışmalarında bugüne kadar yerleşimin yüzde 3'lük bir kısmının ortaya çıkarılabildiği açıklanmıştı. 

Sardes Antik Kenti'nde, Akropol, Gymnasium, Hamam, Kral Mezarları gibi başlıca yapıtların yanı sıra İncil'de adı geçen yedi kiliseden biri bulunuyor.