İspanya'da 3 Türk'ün boğulması

İspanya'da 3 Türk'ün boğulması
İspanya'da 3 Türk'ün boğulması
- Boğulma tehlikesi geçiren ve hastanede tedavi altında tutulan öğrenci Özbay'ın Manisa Alaşehir'deki ailesi, kendilerini ziyaret eden Manisa İl Milli Eğitim Müdür vekili Ölmez'in aracılığıyla İspanya'daki öğretmenle telefonla görüştürerek çocuklarının sağlık durumu hakkında bilgi aldı - Baba Özbay: "Çok korktuk, Hurşit'in yaşadığını öğrenince rahatladık ama diğer iki öğrenci ve öğretmenin ölmesinden büyük üzüntü duyduk" - Anne Özbay: "Oğlum uçaktan çok korkuyordu bu yüzden de İspanya'ya gidinceye kadar hep birlikte bir tedirginlik içindeydik. Korktuğu için İspanya'ya gitmesini istemiyordum. Vardıklarını öğrenince rahatladık ama olay karşısında şok olduk"

MANİSA (AA) -  İspanya'nın güneyindeki Marbella kentinde denizde boğulma tehlikesi geçiren işitme engelli öğrenci Hurşit Özbay'ın Alaşehir'deki ailesi, Manisa İl Milli Eğitim Müdür vekili Abdullah Ölmez'in aracılığıyla irtibat sağladıkları İspanya'daki öğretmenden çocuklarının durumunu öğrendi.

Ölmez, ilçe milli eğitim müdürü Mehmet Yenli ve psikolog Zehra Doğruoğlu ile birlikte, İspanya'da boğulma tehlikesi geçirerek hastanede tedavi altına alınan Hurşit Özbay'ın Alaşehir Selce Mahallesindeki ailesini ziyaret etti.

Olayı haberlerden duyduklarını, çocuklarının hastanede tedavi altına alındığını öğrendiklerini ve gelecek haberi tedirgin halde beklediklerini söyleyen Hasan ve Ümmihan Özbay çifti, İl Milli Eğitim Müdür vekili Ölmez'e oğullarının sağlık durumunu ve olayı sordu. 

Ölmez, olayın ardından Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile sürekli irtibat halinde olduklarını, çocukların durumuna ilişkin İspanya'daki öğretmenler ve ilgililerden bilgi aldıklarını aktardı. İşitme engelli Hurşit Özbay'ın eğitim gördüğü Çanakkale Gelibolu Anafartalar Özel Eğitim Meslek Lisesi'ndeki diğer öğrenciler ve öğretmenleriyle birlikte, "Engelli Bireylere Yönelik İstihdam Edilebilir Mesleki Beceriler Kazandırma Projesi" kapsamında İspanya'nın Marbella kentinde 4-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenen programa katıldıklarını bildiren Ölmez, "Mola sırasında öğrenciler sahilde gezerken bir dalganın sonucu bazı öğrenciler suya kapılıyor. Öğretmen de çocukları kurtarmak için denize atlıyor. Öğretmenlerden biri Hurşit'i saçlarından tutarak çekip kurtarıyor" diyerek olayı anlattı. 

 

Hurşit'in hastanede tedavi altında tutulduğunu, sağlık durumunun iyi olduğunu, sürekli iletişim halinde olduklarını bildiren Ölmez, "İçişleri Bakanlığımız ile görüşme içerisindeyiz . Eğer velimiz çocuğunun yanına gitmeyi arzu ederse bu konuda da bir çalışma yürütüldüğünün duyumunu aldık" dedi. 

Ölmez daha sonra öğrencilerin başında bulunan öğretmeni telefonla arayarak, aileyle görüştürdü.

Çocuklarının sağlık durumu hakkında bilgi alan baba Hasan (44) ile anne Ümmihan Özbay (36), sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenerek rahatladıklarını belirtti. 

İşitme engelli iki çocuğundan oğlunun Çanakkale'de, kızının ise Kınık'ta eğitim gördüğü bilgisini veren Baba Hasan Özbay, Hurşit Özbay'ın 2 Nisan'da yanlarından ayrıldığını ve 5 Nisan'da program kapsamında İspanya'ya gittiğini ifade etti. Olayı sabah haberlerinde öğrendiklerini ve sağlıklı bilgi almak için yetkililere ulaşmaya çalıştıklarını anlatan Hasan Özbay, "Sabah 6'da, iki öğrenci ve bir öğretmenin İspanya'da vefat ettiğini haberlerde duydum. Oğlumun da boğulduğunu söylediler. Son gelen bilgi hastanede tedavi altında olduğu. Çok korktuk, Hurşit'in yaşadığını öğrenince rahatladık ama diğer iki öğrenci ve öğretmenin ölmesinden büyük üzüntü duyduk" dedi.

Hurşit Özbay'ın uçağa binmekten çok korktuğunu anlatan anne Ümmühan Özbay ise  "Oğlum uçaktan çok korkuyordu bu yüzden de İspanya'ya gidinceye kadar hep birlikte bir tedirginlik içindeydik. Korktuğu için İspanya'ya gitmesini istemiyordum. Vardıklarını öğrenince rahatladık ama olay karşısında şok olduk. Diğer çocuklar gidince dayanamamış onları kurtarmak için o da suya atlamış diye duyduk" ifadesini kullandı. 

Oğlunun kimsenin kalbini kırmadığını, insanlara yardım etmeyi çok sevdiğini kaydeden anne Özbay yetkililerinin kendilerine gösterdiği desteğe de teşekkür ederek, "Devletimiz olmasaydı çocuklarımız cahil kalırlardı" dedi. 

Aile yakını Hatice Özbay (30) ise olay karşısında gözyaşları tutamazken, "Çocuklarımın sünneti var. Hurşit oraya gelecekti. Biran önce sağlığına kavuşsun aramızda olsun başka bir şey istemiyorum" dedi.