Karayolları ve Trafik Güvenliği Haftası

Karayolları ve Trafik Güvenliği Haftası
Karayolları ve Trafik Güvenliği Haftası
- Manisa'da çeşitli etkinlikler düzenlendi

MANİSA (AA) - Karayolları ve Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle Manisa'da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Cumhuriyet Meydanı'na düzenlenen etkinliğe  Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta ekipleri, İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, Jandarma Trafik, Acil 112 ile Arama Kurtarma Ekipleri stantlar açtı.

Stantlarda çocuklara boyama kitabı, pastel ve kuru boya kalemleri, balonlar ve çeşitli hediyeler dağıtıldı. 

Yetişkinlere yönelik olarak da Emniyet Kemeri Simülasyon aracı ile emniyet kemerinin önemine dikkat çekildi.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, temsili olarak bir motosiklet sürücüsünün geçirdiği kazaya 112 Acil ve UMKE ekiplerinin müdahalesini izledi.

"Bu müdahale ne zaman lazım oluyor" diyen Vali Bektaş, "Emniyet kemerin takılıysa, başında kask takılıysa lazım oluyor. Eğer emniyet kemerin takılı değilse ve başında kask yoksa bütün bunlara lüzum olmuyor, cenaze aracı geliyor seni alıp götürüyor" diye konuştu. 

Ardından Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı'nda incelemede bulunan Vali Bektaş, artık hız çağında olunduğunu, hızı kesmeden güvenliği de aynı oranda sağlamak gerektiğini söyledi.

Trafik kurallarına uyulması gerektiğine dikkati çeken Vali Bektaş, insanın ikinci bir kaza yapma şansının bulunmayabileceğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Manisa'da emniyet kemeri ve motosikletler üzerinde kask uygulamasına devam ediyoruz. Bu konuda ısrarcıyız. Özellikle motosiklet kazalarındaki yaralamalar ciddi düzeyde azaldı. Ayrıca kask uygulamasında ciddi olarak vatandaşlarımız olumlu olarak bize dönüyor. Bu uygulamadan zevk alıyor değiliz. Polisimiz bu konuda yoruluyor. Ancak olumlu sonuçlarına görünce uygulamaya devam etmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle uygulamaya devam edeceğiz. Her şey vatandaşımızın güvenli bir şekilde seyahatini sağlamak içindir" dedi.

Etkinliğe Manisa Jandarma Alay Komutanı Albay Bülent Mercan, Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren ve protokol üyeleri de katıldı.