Kaymakamlık bahçesindeki "tehlike oluşturan ağaçlar" kesildi

Kaymakamlık bahçesindeki "tehlike oluşturan ağaçlar" kesildi
Kaymakamlık bahçesindeki "tehlike oluşturan ağaçlar" kesildi
- Salihli Kaymakamlığı hizmet binası bahçesinde bulunan 12 çam ağacı, devrilme tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle kesildi

MANİSA (AA) - Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, kaymakamlık hizmet binası bahçesinde bulunan 12 çam ağacının, devrilme tehlikesi nedeniyle kesildiği belirtti.

Peynircioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaymakamlık bahçesinde bulunan çam ağaçlardan 12 tanesinin yapılan analizlerinde ciddi oranda deforme olduğu ve vatandaşlar için güvenlik  riski oluşturması nedeniyle kesmek zorunda kaldıklarını söyledi.

İlçede geçtiğimiz haftalarda yoğun kar yağışı ile birlikte çevrede 50'den fazla çam ağacının devrilerek bir çok işyeri ve araca zarar verdiğine işaret eden Peynircioğlu, "Kar yağışı ve zaman zaman yaşanan fırtına olaylarının ardından, vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma adına, ilçedeki tehlike arz eden ağaçlar tespit edildi. Yapılan incelemeler sonucunda da hizmet binamızın bahçesinde bulunan 12 adet çam ağacının deforme olması ve yan yatmaları nedeniyle tehlike oluşturdukları görüldü. Ziraat Mühendisleri, Orman İşletme Şefliği ekiplerine yaptırılan analizlerde de ağaçların ivedilikle kesilmesi yönünde rapor verdi" dedi.

Salihli Kaymakamlığı hizmet binasının, tarihi dokusu nedeniyle İzmir 2 Nolu Kültür  ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından da koruma altında olduğunu anımsatan Peynircioğlu, ilgili müdürlüğe de gerekli bilgiler verilip onay alındıktan sonra ağaçların kesimine başlandığını ifade etti.

Peynircioğlu, iki ay içerisinde en az 3 bin fidandan oluşan bir "Kaymakamlık Hatıra Ormanı" oluşturulması kararının alındığını sözlerine ekledi.