Kömürlü ütüsünden 48 yıldır vazgeçemiyor

Kömürlü ütüsünden 48 yıldır vazgeçemiyor
Kömürlü ütüsünden 48 yıldır vazgeçemiyor
- Manisa'nın Demirci ilçesinde 48 yıldır terzilik yapan Nuri Çavdar, gelişen teknolojiye inat ustasından miras kalan 75 yıllık kömürlü ütüsünü kullanmaya devam ediyor - Çavdar: - "Kömürlü ütü ile ütülenen pantolon ve gömleklerin ütüsü yaklaşık 10 gün bozulmaz"

MANİSA (AA) - Demirci ilçesinde 48 yıldır terzilik yapan Nuri Çavdar, ustasından miras kalan 75 yıllık kömürlü ütüsünden vazgeçemiyor.

Hacı Hasan Mahallesi'ndeki Belediye Pasajı'nda terzilik yapan 66 yaşındaki Nuri Çavdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terzilik mesleğine 1961 yılında çırak olarak başladığını, ustasının 1967'de vefat etmesinin ardından kendi yerini açtığını söyledi.

Ustası Nurullah Erkul'un vefat etmeden önce 1940 yılında alarak kullandığı kömürlü ütüsünü kendisine miras bıraktığını belirten Çavdar, kömürlü ütüyü halen iş yerinde kullandığını kaydetti.

Mesleğini severek yaptığını anlatan Çavdar, şöyle konuştu:

"Günümüzde elektrikli ütüler var. Bu kömürlü ütünün bende çok büyük anlamı var. Hem ustamdan bana yadigar hem de bana terzilik mesleğini sevdiren tek eşya budur. Tam 48 yıldır yorulmadan bu mesleği yapıyorum. Terzilerde artık kömürlü ütü kullanılmıyor. Ben her sabah namazdan sonra iş yerimi açarım, odun kömürü ile ütünün içini doldurup çıra ile yakarım. Kömürü azaldıkça eklerim. Gün boyu müşterilerimin eşyalarını bununla ütülerim. Kömürlü ütü ile ütülenen pantolon ve gömleklerin ütüsü yaklaşık 10 gün bozulmaz. Müşterilerim de bunu bildikleri için özellikle bayram öncesinde eşyalarını ütületmek için iş yerime getirir." 

- Kanser tedavisi görüyor

Çavdar, yaklaşık 5 yıl önce gırtlak kanseri tanısı konmasına rağmen mesleğine olan sevgisi nedeniyle çalışmaya devam ettiğini de belirtti. 

Terzilik yaparak 3 çocuk yetiştirdiğini ancak kendisinden sonra bu mesleğe devam edecek kimsenin olmadığını ifade eden Çavdar, "Artık insanlar elbiselerini hazır olarak almayı tercih ediyor. Buna rağmen eskiden bu yana değişmeyen müşterilerim var. Elbise diktirmek için ısrar eden insanlar var. Sağlığım ve yaşım elverdikçe mesleğe devam edeceğim. Ütümü de çocuklarıma hatıra olarak bırakacağım" dedi.

Terzi Nuri Çavdar'ın sadık müşterileri arasında yer alan Musa Erdoğmuş ise evinde elektrikli ütü olmasına rağmen özel günler ve bayramlar öncesi pantolon ve gömleklerini Nuri Usta'ya getirdiğini belirterek, kömürlü ütüyle ütülenen giysilerin çok farklı olduğunu kaydetti. 


  ETİKETLER:

  kanser

  ,

  Belediye

  ,

  Sabah

  ,

  Çocuk

  ,

  Elbise

  ,

  ,

  vefat

  ,

  manisa