"Kuru üzümde kalıntı" konulu toplantı yapıldı

"Kuru üzümde kalıntı" konulu toplantı yapıldı
"Kuru üzümde kalıntı" konulu toplantı yapıldı
- Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celep: "İlaç kalıntısız ürünler ihraç etmek için zincirin parçaları olan üretici, ilaç bayileri, tüccar, sanayici, ihracatçı işbirliği içinde hareket etmemiz gerekiyor"

MANİSA (AA) - Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, ilaç kalıntısız ürünler ihraç etmek için üretici, ilaç bayileri, tüccar, sanayi, ihracatçı işbirliği ile hareket etmek gerektiğini söyledi. 

Salihli Ticaret Borsası ev sahipliğinde ve  Ege Üniversitesi (EÜ) Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındişli yönetiminde "Çekirdeksiz Kuru Üzümde Kalıntı ve Kalite Sorunu" konulu toplantı düzenlendi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep toplantıda yaptığı konuşmada, çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında en büyük müşterilerinin İngiltere, Almanya , Fransa, Hollanda ve İtalya olduğunu ifade etti.

İhracatta gıda güvenliğine çok önem verildiğine dikkati çeken Celep, "O nedenle ilaç kalıntısız ürünler üretip, işleyip ihraç etmek için zincirin parçaları olan üretici, ilaç bayileri, tüccar, sanayici, ihracatçı işbirliği içinde hareket etmemiz gerekiyor. İlaç bayileri ile toplantı yapıp beklentilerimizi paylaşacağız" dedi.

İlaç kalıntısız üretim için üreticilere eğitim vereceklerini dile getiren Birol Celep, "Üreticilerimizin teşvik edilmesi amacıyla çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy ise Ege Bölgesi'nin ihracata yönelik en önemli tarım ürünlerinden birinin sultani çekirdeksiz kuru üzüm olduğunu vurguladı.

Toplam kuru üzüm rekoltesinin yaklaşık yüzde 90'lık bölümünün ihraç edildiğini kaydeden Aksoy, " Türkiye  kuru üzüm üretiminde dünya ikincisi, ihracatında ise dünya birincisidir. Dolayısıyla dünya pazarındaki bu gücümüzü korumak ve ileriye taşımak amacıyla çekirdeksiz kuru üzümün kalitesinin yükseltilmesi için çalışacağız" dedi. 

Aksoy, diğer borsa ve üzüm birlikleriyle çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde gıda güvenliği için çalışmalar yapma konusunda mutabakata varıldığını açıkladı.

Toplantıya, Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz, Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Personeli ve kuru üzüm ihracatçısı firma temsilcileri de katıldı.