Madencilerin adını "gözyaşıyla" mezar taşlarına işledi

Madencilerin adını "gözyaşıyla" mezar taşlarına işledi
Madencilerin adını "gözyaşıyla" mezar taşlarına işledi
- Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Soma Belediye Mezarlığı'nda yaptırılan "Maden Şehitliği Anıtı", yüreklere ateş düşüren facianın yıl dönümünde açılacak - Mezar taşlarını hazırlayan mermer ustası Özdoğan: - "Kuzenimin ismini de mermer üzerine işledim, işimi yaparken sürekli ağladım"

MANİSA (AA) - TURGAY DUYAR - Soma'da yaşamını yitiren 301 madencinin anısına Manisa Büyükşehir Belediyesince yaptırılan "Maden Şehitliği Anıtı", facianın yıl dönümünde açılacak.

Şehitlikteki mezar taşlarını hazırlayan mermer ustası Hüseyin Özdoğan, "Kuzenimin ismini de mermer üzerine işledim, işimi yaparken sürekli ağladım" dedi.

Türkiye 'yi yasa boğan ve yüreklere ateş düşüren maden faciasının üzerinden bir yıl geçti. Türkiye İhracatçılar Birliğinin desteğiyle Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen "Maden Şehitliği Anıtı"nda peyzaj çalışmaları ve ziyaret alanı düzenlemeleri tamamlandı.

Soma Belediye Mezarlığı'na defnedilen 39 madencinin mezar taşlarının bulunduğu anıtta, hayatını kaybeden diğer madencilerin isimleri de yer alacak. Anıtta, alev çıkan kömür görseli olacak. 

- Madencilerin isimlerini gözyaşlarıyla işledi

Anıtta 39 madencinin her biri için ayrı mezar taşı dikildi. Kara mermerden mezar taşları üzerine madencilerin isimlerini, mermer ustası Hüseyin Özdoğan işledi.

İzmir 'de yaşayan ve bu iş için Manisa'nın Soma ilçesine gidip gelen gelen Özdoğan, AA muhabirine, "gururla üstlendiği işi, yoğun duygular yaşayarak sürdürdüğünü" söyledi.

"Hepsi, ekmek parası için çalışırken yaşamlarını yitirmişler" diyen Özdoğan, mermere işlediği her isim için duygulu anlar yaşadığını ve gözyaşı döktüğünü belirtti.

Faciada kuzeni İdris Duran'ı kaybettiğini anlatan Özdoğan, "Kuzenimin ismini de mermer üzerine işledim, işimi yaparken sürekli ağladım" dedi.

Özdoğan, farklı mezarlıklara defnedilen 262 madencinin isminin de açılışın ardından anıtta yer alan ve "anma taşı" olarak da adlandırılan bölüme işleneceğini kaydetti.

 

- "Bu acı unutulmadı, unutulmayacak"

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise anıtın açılışının facianın yıl dönümünde yapılacağını, açılışın ardından eksik kalan kısımların tamamlanacağını belirterek, maden şehitlerini rahmetle ve minnetle andıklarını söyledi.

Ergün, "Bu acı unutulmadı, unutulmayacak. 301 şehidimizin anısını, Maden Şehitliği ve Anıtı'na yansıtmaya çalıştık. Manisa Valiliğimiz ve Soma Belediyemizin de katkılarıyla bu elim olayın yıl dönümünde maden şehitlerimizi en iyi şekilde anmayı istiyoruz" diye konuştu.