Manisa AFAD Müdürü Şen:

Manisa AFAD Müdürü Şen:
Manisa AFAD Müdürü Şen:
- "Manisa'da yaşlı binalarımız çok fazla var. Özellikle kırsallarda depreme dayanıklı binalarımız yok"

MANİSA (AA) - Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Bekir Şen, "Manisa'da yaşlı binalarımız çok fazla var. Özellikle kırsallarda depreme dayanıklı binalarımız yok" dedi.

Şen, Manisa'daki binaların depreme dayanıklılığı yönünde gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki başlıca sıkıntının yapı stokları olduğunu belirtti.

Bu konunun Türkiye 'nin en büyük sorunu olduğunu belirten Şen, "Manisa'da yaşlı binalarımız çok fazla var. Özellikle kırsallarda depreme dayanıklı binalarımız yok. Merkezdeki binaların birçoğu ise 2000 yılından önce yapılmış binalardır" diye konuştu.

Manisa'nın birinci derece  deprem bölgeleri arasında yer aldığını bildiren Şen, AFAD olarak arama kurtarma konusunda da önemli gelişim sağladıklarını vurguladı. 

AFAD Şube Müdürü Jeofizik Mühendisi Güray Karakaya ise Manisa'da çöküntü havzasında oluşan fay hatlarının mevcut olduğunu ifade ederek, "En büyük fay hattımız Muradiye Mahallesi'nden başlayıp Turgutlu'ya kadar devam eden 40 kilometre uzunluğundaki bir fay hattıdır. Bu fay hattının 6,5 şiddetinde bir depremi üretebildiğini görebiliyoruz. Önceki yıllarda 4,5 şiddetinde bir depremde kırsaldan çok sayıda hasar ihbarı gelmişti" dedi.


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Türkiye

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  derece

  ,

  manisa