"Manisa lalesi"nin genetik haritası çıkarılacak

"Manisa lalesi"nin genetik haritası çıkarılacak
"Manisa lalesi"nin genetik haritası çıkarılacak
- Ana vatanı Spil Dağı olan Manisa lalesinin genetik haritasının çıkarılması için çalışma başlatıldı - Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Bayrak: - "Manisa lalesini, bilimsel verisi ortaya konulmuş bir bitki haline getirmeyi hedefliyoruz"

MANİSA (AA) - Her ilkbaharda 15 gün beyaz , pembe, sarı ve  kırmızı çiçek açarak doğal yaşam alanı Spil Dağı Milli Parkı'nı süsleyen Manisa lalesinin genetik haritası çıkarılacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl başlatılan projeyle, Manisa lalesi bahçeleri ve doğal koruma alanı oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Manisa lalesinin, birkaç ilçede daha yetiştiğinin tespit edildiğini dile getiren Bayrak, şunları kaydetti:

"Manisa lalesini, bilimsel verisi ortaya konulmuş bir bitki haline getirmeyi hedefliyoruz. Genetik haritasını çıkarıp, ilçelerde yetişen lalelerle benzerliklerini karşılaştıracağız. Bu nedenle Spil Dağı Milli Parkı'nda araştırma merkezi kurduk. Manisa lalesi üzerinde bilimsel araştırmaların yapılacağı bir projeyi de gelecek yıl faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. İnsanların Manisa lalesini çok rahat görebilmesi için botanik bahçesi oluşturacağız. Ayrıca lale soğanları, çoğaltıldıktan sonra örnek olarak belediyelere verilebilir. Bu çiçekleri, Manisa'da kullanabiliriz."

- "Spil Dağı, endemik bitki zengini"

Spil Dağı'nın, şifalı bitkiler ve endemik bitki türleri açısından da zengin olduğunu vurgulayan Bayrak, bu türleri ortaya çıkarmak amacıyla çalışma başlatmayı hedeflediklerini aktardı.

Bayrak, şu ana kadar Spil Dağı'nda 78 endemik bitki tespit edildiğini sözlerine ekledi.