Manisa'da acemi erler yemin etti

Manisa'da acemi erler yemin etti
Manisa'da acemi erler yemin etti
- Manisa 1'nci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Arif Seyhun Kışlası'nda vatani görevini yapan erler, törenle yemin etti

MANİSA (AA) - Manisa 1'nci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Arif Seyhun Kışlası'nda vatani görevini yapan 1995/2 tertip erler yemin ederek, vatani görevinin ilk bölümünü tamamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, temel eğitim gören 2 bin 983'ü 1995/2 tertip, bin 900'ü 359'ncu kısa dönem olmak üzere 4 bin 883 acemi er yemin etti.

Yaş kütüğüne dönem plaketinin çakıldığı törende, birliğe ilk katılan, en uzak kentten gelen erlere takdir ve teşekkür belgesi ile ödülleri, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, Ankara EDOK Eğitim Tümen Komutanı Tümgeneral Mustafa Özsoy, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve Manisa 1'nci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan tarafından verildi.

Törende, Manisa 1'nci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında vatani görevine devam eden 35 askerin aynı tugayda daha önce askerliğini yapan babalarına, EDOK Komutanı Orgeneral Başoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından hediyeler verildi.

Acemi erler, silah ve Türk bayrakları ile donatılmış masaların çevresinde yemin etti.

Tugay Komutanı Tuğgeneral Arslan, unutulmayacak bir törene şahitlik ettiklerini belirterek, "Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Kore ve Kıbrıs ile terörle mücadele harekatında yiğitçe mücadele ederek, canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimizde şahittir. Ve bugün güzel ülkemizde özgürce yaşama hakkını bahşeden Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir" diye konuştu.

Tören geçidinin ardından aileler, çocuklarıyla kucaklaşarak hasret giderdi. 

Orgeneral Kamil Başoğlu, Tümgeneral Mustafa Özsoy ve Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret ederek, plaket verdi.