Manisa'da Ahilik Kültürü Haftası

Manisa'da Ahilik Kültürü Haftası
Manisa'da Ahilik Kültürü Haftası
- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Berber: - "Kültürümüzün temelini teşkil eden, medeniyetimizin özü olan değerler ahilik kültürümüzün içindedir"

Manisa (AA) - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, "Kültürümüzün temelini teşkil eden, medeniyetimizin özü olan değerler ahilik kültürümüzün içindedir" dedi. 

28. Ahilik Haftası etkinlikleri nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Milli Egemenlik Anıtı önünde tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinliğin ardından protokol Yeni Han'a kadar karanfil dağıtarak yürüdü. 

Recai Berber, yaptığı konuşmada, çağa ayak uydurulmasının zorunlu olduğunu, bunun için sadece eğitimin yeterli olmadığını belirtti.

"Kültürümüzün temelini teşkil eden, medeniyetimizin özü olan değerler ahilik kültürümüzün içindedir. Onunla birlikte yoğrulmuştur" ifadesini kullanan Berber, şöyle devam etti:

"Milletimiz, İslamiyet ile tanışıp kaynaştıktan sonra, Anadolu'da sanatıyla değerlerini buluşturup birlikte 700 yıl dünyaya örnek şekilde yaşatmış ve bu günlere getirmiştir. Bize düşen bunları artık çağa yeniden uydurmaktır. Yeniden adapte etmek ve modern çağların kültürünü, değerlerini de aynı anlayışla buluşturmaktır." 

Etkinliğe, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ile oda başkanları katıldı.