Manisa'da bin 236 riskli bina yıkıldı

Manisa'da bin 236 riskli bina yıkıldı
Manisa'da bin 236 riskli bina yıkıldı
- Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yılmaz: - "Manisa'da bugün tarihi itibariyle il genelinde tespit edilen bin 730 riskli yapıdan bin 236 adedi yıkıldı"

MANİSA (AA) - Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, riskli alan ve riskli yapı çalışmalarının sürdüğünü belirterek, kentte tespit edilen bin 730 riskli yapıdan bin 236'nın yıkıldığını bildirdi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada " Büyükşehir Yasası" çerçevesinde riskli alanların belirlenmesi için yeni kurulan Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi ile ortak çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Yunusemre Belediyesi sınırları içinde bulunan Laleli, Mesir, Lalapaşa ve Mutlu Mahallelerindeki riskli alan çalışmalarının tamamlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını kaydeden Yılmaz, Yunusemre Belediyesi'nin de çalışmalara başladığını açıkladı.

Yılmaz, riskli binaların tespiti, kıymet takdiri, hak sahipliliği tespiti yapılmasının ardından Yunusemre Belediyesi'nin mal sahibi ve hak sahipleri ile birebir görüşerek imza çalışmasına başlayacağını anlattı. 

- Riskli alanların çoğu yıkıldı

Riskli alan çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Yılmaz, şu bilgileri verdi:

"Manisa il genelinde bugün tarihi itibari ile bin 730 bina riskli yapı olarak tespit edildi. Bu binaların bin 236'sı yıkıldı. Bu binalar eski, köhne, içinde hala oturuluyor durumda olan, tek ve katlı binalar. Bu binalar il bazında dağıldığı için riskli binaların 3'te 1'i merkezde, Şehzadeler ve Yunusemre Belediyeleri sınırları içinde yer alıyor. Merkez dışında Akhisar'da 294, Salihli'de 211, Turgutlu'da 281, Soma'da 127, Saruhanlı'da 90, Kula'da 14, Alaşehir'de 76, Gördes'te 15, Demirci'de 21 bina olmakla birlikte toplam bin 730 bina riskli olarak ilan edildi."

Riskli yapı olarak tespit edilen binaların içinde kamu kurum kuruluşlarına ait 4 binanın bulunduğunu belirten Yılmaz, konunun ilgili kurumlara aktarıldığını yıkım ve bürokratik işlemlerinin tamamen kendilerine ait olduğunu kaydetti.

Yılmaz,  yıkılan binaların sahiplerine kira yardımı ya da faiz destekli kredi imkanı sağlandığını sözlerine ekledi.