Manisa'da çadırlı turizm tesisi açıldı

Manisa'da çadırlı turizm tesisi açıldı
Manisa'da çadırlı turizm tesisi açıldı
MANİSA (AA) - Şehzadeler ilçesi Yuntdağı bölgesinde, bir kooperatif tarafından kurulan ve daha çok Orta Asya'da kullanılan yuvarlak yapılı keçe...

MANİSA (AA) - Şehzadeler ilçesi Yuntdağı bölgesinde, bir kooperatif tarafından kurulan ve daha çok Orta Asya'da kullanılan yuvarlak yapılı keçe çadırlardan oluşan tesisin açılışı yapıldı.

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, turizm tesisinin Ortaköy ile Dazyurt mahalleleri arasındaki 102 dönümlük alanda, Zafer Kalkınma Ajansı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun hibe desteğiyle kurulduğunu söyledi.

Turizm tesisinde toplam 25 keçe çadır, Yuntdağı yöresine özgü toprak damlı taş ev örnekleri ile bölgenin kültür mirasının yansıtıldığı Zaman Geçidi Müzesi'nin yer aldığını kaydeden Pala, Orta Asya'da kullanılan çadırları modern teknolojiyle birleştirdiklerini belirtti.

Pala, "Çadırın özelliği, kışın sıcak, yazın serin olması. Dıştan çadır gibi görünse de içi 5 yıldızlı otel konforunda oldu. Banyosu, yatağı, mutfağı ve oturma grupları mevcut" diye konuştu. 

Açılışa katılan Vali Erdoğan Bektaş, Manisa'nın büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu, kurdukları komisyonun il genelinde potansiyeli bulunan 400 bölge tespit ettiğini, aralarında Yuntdağı'nın da bulunduğu bölgelerin turizm açısından geliştirileceğini dile getirdi.

Balıkesir Karesi Okçuluk ve Atlı Savaş Sanatları Derneği ve Kültür Hasadı Halk Oyunları Topluluğu'nun gösterilerinin ardından, Yuntdağı bölgesi köylerin geleneklerine özgü temsili düğün töreni gerçekleştirildi.