Manisa'da çiftçiye 15 milyon liralık hibe desteği

Manisa'da çiftçiye 15 milyon liralık hibe desteği
Manisa'da çiftçiye 15 milyon liralık hibe desteği
- Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çebi: "Bu yıl hibe desteği almaya hak kazanan 36 projeye 15 milyon 248 bin lira tutarında hibe kredi desteği sağlanacak"

MANİSA (AA) - Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, Manisa'da bu yıl bakanlıkça onaylanan 36 projeye, 15 milyon 248 bin lira hibe kredi desteği sağlanacağını bildirdi. 

Çebi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 9. Etap Sözleşmelerinin imzalanması töreninde yatırımcılarla bir araya geldi.

Törende yaptığı konuşmada. 2015 Yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında başvurusu yapılan projelerden 36'sının bakanlıkça uygun görüldüğünü kaydeden Çebi, şunları söyledi: 

"Bu yıl hibe desteği almaya hak kazanan toplam mali büyüklüğü 31 milyon 116 bin lira olan 36 projeye, 15 milyon 248 bin lira tutarında hibe kredi desteği sağlanacak. Bakanlığımızca uygulanmakta olan bu program kapsamında, doğal kaynaklar ve çevrenin korunması dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin artırılması, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenerek tarımsal pazarlama altyapısının hazırlanması, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir sermaye birikimi ve kapasitenin oluşturulması temel amacımızdır. Bu projeler ilimize çok büyük katkı sağlamıştır. Önümüzdeki yıllarda da bu destek artarak devam edecektir."

Çebi, 2006 yılından beri uygulanan programla 2014 yılı itibarıyla 8 etap halinde 73 milyon 438 bin lira mali büyüklüğe sahip 165 projeye 37 milyon 577 bin lira hibe destek verildiğini ve bu projelerle bin 863 kişiye sürekli, mevsimsel olarak da 500'den fazla kişiye istihdam imkanı sağlandığını bildirdi.