Manisa'da çocuk suçlu sayısı azaldı

Manisa'da çocuk suçlu sayısı azaldı
Manisa'da çocuk suçlu sayısı azaldı
- İl genelinde suça sürüklenen çocuk sayısında geçen yıla göre yüzde 8'lik azalma sağlandı - Manisa Emniyet Müdürü Ceren: "Kötü arkadaşlar çocukları yoldan çıkarıyor. Eğer ebeveynler çocuklarının hal ve hareketlerinde değişiklik fark ederse, okuldaki öğretmenleriyle iletişime geçsinler"

MANİSA (AA) - Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, il genelinde suça sürüklenen çoçuk sayının, 2014 yılında yüzde 8 azalarak 864 olarak gerçekleştiğini bildirdi. 

Ceren, gazetecilere yaptığı açıklamada, suça sürüklenen çocuklarla ilgili olarak yapılan istatistik çalışamaları hakkında bilgi verdi. 

İl genelinde geçen yıl 864 çocuğun toplam 833 olayına karıştığını belirten Ceren, çocukların karıştığı suçlardan 198'inin hırsızlık, 184'ünün kasten yaralama, 98'inin trafik kazası gibi taksirle yaralama, 58'i tehdit ve hakaret, 61'inin narkotik , 14'ünün mala zarar verme, 220'sinin de diğer çeşitli suçlardan oluştuğunu kaydetti. 

Ceren, suça sürüklenen çocuk sayısında, bir önceki yıla göre yüzde 8, hırsızlık suçu özelinde ise yüzde 28'lik düşüş yaşandığını belirtti. 

Bu yılki suça sürüklenen çocuklara ilişkin kayıtlara ilişkin de bilgiler veren Ceren, 2015 yılında il geneleinde çocukların karıştığı 19'u hırsızlık, 13'ü kasten yaralama, 10'u narkotik, 8'i trafik kazası, 46'sı da çeşitli diğer suçlar olmak üzere toplam 96 olayın meydana geldiğini ve 133 çocuk hakkında işlem yapıldığını bildirdi.

- Kayıp çocuklar

Ceren, kayıp çocuk vakalarında ise 2011-2013 döneminde kayıp olarak bildirilen 927 çocuğun tamamının bulunduğunu söyledi. 

Geçen yıl kayıp başvurusu yapılan 321 çocuktan 315'inin bulunduğunu belirten Ceren, 2015 yılında ise yapılan 46 yeni kayıp çocuktan 35'ine ulaşıldığını ve halen geçen yıldan kayıplarla birlikte 17 çocuğun aranmasına devam edildiğini kaydetti.

Ceren, çocukların suça sürüklenmemeleri ve kayıp vakalarının azalması için ailelere  tavsiyelerde de bulunarak, "Kötü arkadaşlar çocukları yoldan çıkarıyor. Eğer ebeveynler çocuklarının hal ve hareketlerinde değişiklik fark ederse, okuldaki öğretmenleriyle iletişime geçsinler. Aileler çocuklarını anlamaya çalışmalılar" dedi.