Manisa'da defineciler türbelere zarar verdi

Manisa'da defineciler türbelere zarar verdi
Manisa'da defineciler türbelere zarar verdi
- Hüsrevağa Camisi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Tatlıcılar, define avcılarının cami bahçesinde yer alan Paşa Kızı Türbesi'ne girerek mezarlara zarar verdiklerini bildirdi

MANİSA (AA) - Şehzadeler ilçesindeki Hüsrevağa Cami Külliyesi'nde yer alan Paşa Kızı Türbesi'ndeki mezarlara define avcıları tarafından zarar verildiği bildirildi. 

Hüsrevağa Camisi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamil Tatlıcılar, gazetecilere yaptığı açıklamada ilin önemli tarihi alanlarından olan Hüsrevağa Camisi bünyesindeki Paşa Kızı Türbesi'nin, kaçak hazine arayışı yapanlar tarafından zarara uğratıldığını belirtti. 

Tatlıcılar, geçen yıl aralık ayında türbedeki mezarların taşlarının kırılması üzerine tekrarının önlenmesi amacıyla bölgeye güvenlik kameraları yerleştirdikleri bilgisini vererek "Bahçeyi kontrol için gittiğimizde tesadüfen olayı fark ettik. Türbedeki mezarlıkları içini kontrol etmek için kırmışlar. Durumu hemen emniyet, belediye ve müftülüğe bildirdik, hemen inceleme başlatıldı" diye konuşu.

Define arama amacıyla mezarlıklara zarar verildiğini vurgulayan Tatlıcılar, bu kişilerin ışıkları kapatıp kameraları da görüşü engelleyecek şekilde örterek çalıştıklarına dikkati çekerek, daha önce bölgede keşif yapmış olabileceklerinden kamera kayıtlarının geriye yönelik incelemeye alındığını kaydetti. 

Mezarların bir süredir bu şekilde beklediğini kaydederek, kapatılması için izin beklediklerini söyleyen Tatlıcılar, bahçe içerisinde 180 kabir bulunduğunu da bildirdi. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak da olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, takipçisi olduklarını kaydetti.