Manisa'da ekmeğe hayvan yemi karıştırılması

Manisa'da ekmeğe hayvan yemi karıştırılması
Manisa'da ekmeğe hayvan yemi karıştırılması
- Fırıncılar, ahırda hayvan yemi kullanılarak üretilen ekmeğin "Salihli ekmeği" adıyla anılmasına tepki gösterdi

MANİSA (AA) -  Salihli Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile ilçedeki fırıncılar, ahırda hayvan yemi kullanılarak üretilen ekmeğin "Salihli ekmeği" adıyla anılmasına tepki göstererek, hijyenik koşullarda üretilen "Salihli ekmeği" için patent girişiminde bulunacaklarını bildirdi. 

Salihli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Murat Makasçı, Manisa'nın Yunusemre ilçesinde zabıta ekiplerinin bir ahıra düzenlediği operasyonda hayvan yemi kullanarak üretilen ekmeğin gazetelerde "Salihli ekmeği" olarak tarif edildiğini belirtti.

Salihli ekmeğinin markalaşma hedefinde ilerlediğini ve kaçak üretim ekmekle bağdaştırılamayacağını kaydeden Makasçı, yakın bir zamanda ilçede hijyenik koşullarda üretilen ekmek için patent girişiminde bulunacaklarını anlattı. 

İlçede üretilen ev ekmeğine kefil olduklarını belirten Makasçı, şöyle konuştu:

"Salihli ekmeğine olan bakışın olumsuz etkilenmesi bizleri çok üzdü. Bu konuda oda olarak gerekirse yasal yollara bile başvuracağız. Salihli ekmeği diye seyyar arabalarda satılan ekmeklere kesinlikle itibar edilmesin. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerden kesinlikle ekmek alınmasın. Salihli ekmeği Salihli'ye özgü bir üründür, herkes öyle kolaylıkla üretip satamaz, kıvamını, tadını tutturamaz." 

İlçedeki bir başka fırın işletmesinin müdürü Ali Erol ise Manisa'daki işletmeye ait görüntüleri televizyonlarda ve gazetelerde görünce, yıllardır bu işin içinde olan insanlar olarak çok üzüldüklerini belirtti.

Ekmek üretiminde insan sağlığına büyük önem verdiklerini dile getiren Erol, "Salihli ekmeğine özellikle dış piyasada resmen leke sürüldü. O ekmeğin o şekilde üretilip insanlara yedirilmesinden utanç duyduk. Bizim için ilk önce hijyen ve insan sağlığı geliyor. Bu ekmekleri bütün insanlar tüketiyor" dedi.


  ETİKETLER:

  ekmek

  ,

  esnaf

  ,

  manisa

  ,

  kaçak