Manisa'da ele geçirilen 1 milyon dolarlık banknot

Manisa'da ele geçirilen 1 milyon dolarlık banknot
Manisa'da ele geçirilen 1 milyon dolarlık banknot
- Sertifikalı "1 milyon dolar banknot"la gözaltına alınan şüpheliler, savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı

MANİSA (AA) - Saruhanlı ilçesinde, jandarma uygulamasında, üzerlerinde sertifikalı "1 milyon dolar" banknot ele geçirilen 2 kişi savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

"Yabancı para kaçakçılığı, sahtecilik ve dolandırıcılık" yaptıkları iddiasıyla dün gece gözaltına alınan E.K ile F.G, jandarmadaki işlemlerinin ardından savcılığa sevkedildi.

Şüpheliler, savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

Zanlılarla ile birlikte ele geçirilen, ABD 'de sayılı olarak basılan ve koleksiyoncuların yanı sıra büyük kuruluşların bankalar arası alışverişte kullandığı sertifikalı 1 milyon dolarlık banknota ise Saruhanlı Cumhuriyet Savcılığı el koydu. 

"1 milyon dolar" banknotun Merkez Bankası'na teslim edileceği belirtildi.

- Olay

Bir ihbarı değerlendiren İlçe Jandarma Komutanlığı, Gölmarmara istikametine giden bir otomobili Kumçay Köprüsü yakınlarında durdurmuş, araçta bulunan E.K. (35) ile F.G'nin (28) üzerinde gerçek olduğu belirlenen sertifikalı 1 milyon dolarlık banknot bulunmuştu. 

- Sınırlı sayıda basılan 1 milyon dolar banknot

Ele geçirilen ve sınırlı sayıda olduğu bildirilen sertifikalı 1 milyon dolarlık banknot, 1988 yılında ABD tarafından prestij amacıyla bastırıldı.

Uluslararası Milyonerler Birliği tarafından ticari başarının ve "Amerikan rüyasının" sembolü olarak üretilen 1 milyon dolarlık banknotlar, gerçek para yerine geçmemesine rağmen yine de büyük değer taşıyor ve koleksiyoncular arasında on binlerce dolara el değiştiriyor. ABD'de ilk 1 milyon dolarlık banknot, 1988'de birçok hükümet için para basan Amerikan Banknot Şirketi tarafından çıkarıldı. Her yönüyle gerçek paraya benzeyen banknotun taklit edilememesi için o dönemde gerçek paralarda bile bulunmayan özel güvenlik önlemleri alındı ve her banknot için ayrı sertifika basıldı.