Manisa'da elektriğin kalitesi düşük ölçüldü

Manisa'da elektriğin kalitesi düşük ölçüldü
Manisa'da elektriğin kalitesi düşük ölçüldü
- Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kalmış: "Firmaların kullandıkları elektriklerde çeşitli sorunlar bulduk. Bu da kullanılan elektriği kalitesiz yapıyor"

MANİSA (AA) - Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erbil Kalmış, kentte küçük ve orta ölçekli sanayideki işletmelerin kullandıkları elektriğin kalitesine yönelik çalışma yaptıklarını belirterek "Firmaların kullandıkları elektriklerde çeşitli sorunlar bulduk. Bu da kullanılan elektriği kalitesiz yapıyor" dedi.

Kalmış, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kenan Evren Sanayi Sitesi'ndeki sanayi esnafı ile Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Sitesi'ndeki firmaların işletmelerinde kullandıkları elektriğin kalitesine yönelik Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliğiyle çalışma yaptıklarını belirtti.

Firmaların fark etmediği ya da önemsemediği elektriğin kalitesinin önemli olduğunu ifade eden Kalmış, şöyle konuştu:

"Özellikle bazı firmalar CNC tezgahları gibi çok pahalı cihazlar kullanıyorlar. Eğer kendi firmanızın içinde kullandığınız elektrik kalitesiz olursa bu pahalı cihazların pahalı elektronik kartlarında yanmalara sebep oluyor. Bunun da nedenleri o firmalar tarafından fazla bilinmiyor. Bu kapsamda münferit olarak seçtiğimiz bazı firmalarda hocalarımızla birlikte tespitlerimiz oldu. Firmaların kullandıkları elektriklerde çeşitli sorunlar bulduk. Bu da kullanılan elektriği kalitesiz yapıyor."

Elektrik ile ilgili yaşanılan sorunların yaklaşık 8 bin liralık yatırım ile çözülebileceğini tespit ettiklerini açıklayan Kalmış, firmaların konu hakkında bilgi almak için müdürlük ile irtibata geçmeleri halinde her türlü desteği verebileceklerini sözlerine ekledi.