Manisa'da Gediz Nehri çalıştayı yapıldı

Manisa'da Gediz Nehri çalıştayı yapıldı
Manisa'da Gediz Nehri çalıştayı yapıldı
- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk: - "Gediz'in su kalitesi 4. sınıf. Bu suyu tarımda kullandığınız zaman toprağı mikrobiyolojik olarak hasta eder"

MANİSA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Gediz Nehri'nin su kalitesinin 4. sınıf olduğunu belirterek, "Bu suyu tarımda kullandığınız zaman toprağı mikrobiyolojik olarak hasta eder" dedi.

"Gediz Havzası Evsel ve Endüstriyel Kirlilik İzleme Programı Değerlendirme Çalıştayı", Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde yapıldı.

Mustafa Öztürk, tarımsal üretimin yüzde 10-11'inin bu bölgede olmasından dolayı Gediz Nehri'ne büyük önem verdiklerini, tarımsal üretimde kullanılacak suyun kalitesinin 2. sınıf olması gerektiğini dile getirdi.

Toprağın sağlıklı kalması, sürdürülebilir olması gerektiğine işaret eden Öztürk, bu sebepten dolayı "Gediz Havzası Kirlilik Eylem Planı"nın hazırlandığını ifade etti.

Öztürk, "Gediz bir facia. Gediz'in su kalitesi 4. sınıf. Bu suyu tarımda kullandığınız zaman toprağı mikrobiyolojik olarak hasta eder. Ağır metaller olarak da ve kirleticiler bakımından da sıkıntılı durumlara düşürür" dedi.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Türkiye 'de tek sorunlu nehrin Gediz olmadığını ancak kendilerinin Gediz'den sorumlu olduğunu belirtti.

Göreve geldiklerinde önlerine konulan yol haritası kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Bektaş, sorunlarının atık su arıtma tesisleri, OSB'lerin atık su arıtma tesisleri, deri işleyen tesislerin atık suları ile zeytin ve zeytinyağı üreticileri olduğunu ve bunlar üzerinde de çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş ise arıtma tesisinin ihalesini yaptıklarını, tesisin Gediz'in temizliğine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.