Manisa'da hasar tespit çalışmaları

Manisa'da hasar tespit çalışmaları
Manisa'da hasar tespit çalışmaları
- Manisa'da kar yağışı ve su taşkınlarının zirai alan ve besiciliğe verdiği zararın tespiti için çalışmalar sürüyor - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çebi: "50 bin 550 dekar zeytinlik, 860 dekar sera ve örtü altı alan, broyler ve yumurta tavukçuluğu yetiştiriciliği yapılan kümes ve barınaklarda 4 bin yumurta tavuğu, 233 bin 840 etlik piliç zarar görmüştür. Zarar oranları yüzde 10 ile yüzde 100 arasında değişmektedir"

MANİSA (AA) - Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, kar yağışı ve su taşkınlarının zirai alan ve besiciliğe verdiği zarar tespiti için çalışmaların yapıldığını belirterek, "50 bin 550 dekar zeytinlik, 860 dekar sera ve örtü altı alan, broyler ve yumurta tavukçuluğu yetiştiriciliği yapılan kümes ve barınaklarda 4 bin yumurta tavuğu, 233 bin 840 etlik piliç zarar görmüştür. Zarar oranları yüzde 10 ile yüzde 100 arasında değişmektedir" dedi.

Çebi, yaptığı açıklamada, kar yağışı ve su taşkınları nedeni ile zirai ve besicilik alanlarında neden olduğu hasarlarının tespit çalışmalarına sürdüğünü belirtti. 

Kar yağışının il merkezinde Şehzadeler ve Yunusemre ile Akhisar, Kırkağaç, Turgutlu, Ahmetli ve Köprübaşı ilçelerinde hasara yol açtığını bildiren Çebi, başta zeytinlik alanlar olmak üzere sera, örtü altı alanlar, broyer ve yumurta tavukçuluğu ile kümes hayvanı yetiştiriciliği yapılan alanlarda önemli zararların oluştuğunu bildirdi. 

Çebi, hasar tespit çalışmalarını önemli ölçüde tamamladıklarını bildirerek,50 bin 550 dekar zeytinlik, 860 dekar sera ve örtü altı alan, broyler ve yumurta tavukçuluğu yetiştiriciliği yapılan kümes ve barınaklarda 4 bin yumurta tavuğu, 233 bin 840 etlik piliç zarar görmüştür. Zarar oranları yüzde 10 ile yüzde 100 arasında değişmektedir" dedi.

- "Üreticiler sigorta yaptırmalı"

Doğal afetleri engellemenin mümkün olmadığını fakat tedbir alınıp, risklerin aza indirilebileceğini kaydeden Çebi, sigortalı çiftçilerin zararlarının eksperler tarafından incelemeler neticesinde TARSİM tarafından karşılanacağını bildirerek, "Ayrıca zarara uğrayan çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan zirai kredileri de 1 yıl ertelenecektir. Bu tür afetlerden zarar gören çiftçilerimizi, ürünlerini sigorta yaptırmaları hususunda uyarıyoruz. Tabi burada önemli olan husus zarara uğramadan önce önlem alıp sigorta yaptırmaktır. Bu durum çiftçilerimizin kendi menfaatlerinedir" diye konuşu.

- Hasar, gelecek yıl rekolteyi düşürecek

Yunusemre ve Şehzadeler ilçesi sınırlarında kalan ve zarar gören Yuntdağı bölgesinde yerinde inceleme yapan Manisa Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire, zarar gören zeytin ağaçlarının gelecek yıl rekolteyi düşüreceğini savundu. 

Kaçire, Yuntdağı bölgesinde kar yağışı nedeniyle zeytin ağaçlarının dallarının kırıldığını bildirerek "Yuntdağı bölgesinde yaklaşık 10 bin dönümlük alanda zeytin ağaçlarında yüzde 70'e varan oranlarda hasar oluşmuş. Bu bölgenin gelecek yıl ki rekoltesinde düşüklüğe neden olacak" diye konuştu. 

Kaçire, üreticinin yanında olduklarını sözlerine ekledi.

Üreticilerden İbrahim Can, ve Hasan Hüseyin Durmuş, arazileri içindeki zeytin ağaçlarının büyük bölümünde hasar oluştuğunu söyledi. 


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Kredi

  ,

  Ziraat

  ,

  gıda

  ,

  sigorta

  ,

  kar

  ,

  İnceleme

  ,

  manisa