Manisa'da hastalara kar engeli

Manisa'da hastalara kar engeli
Manisa'da hastalara kar engeli
- Kırkağaç ilçesinde, kar nedeniyle yolu kapalı iki mahalledeki 4 hastaya ulaşıldı

MANİSA (AA) - Kırkağaç ilçesinde, kar nedeniyle yolu kapalı 2 mahallede tıbbi desteğe ihtiyaç duyan 4 hastaya, sağlık ekipleri ulaştı. 

Kar yağışı nedeniyle yüksek rakımda bulunan Kırkağaç ilçesinin Sayalar, Hacet, Dualar, Dere, Ardıçlı ve Armutlu mahallelerine giden yolun kapanması sonucu, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından paletli dozer görevlendirildi. Dozerle, kapanan yol açılmaya çalışılırken, bölgeye yardım amacıyla giden Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Manisa Şubesi gönüllüleri ile Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Manisa Şubesi gönüllüleri de yaya olarak mahalleye ulaşmak için yola çıktı.

Hastalara sağlık ekiplerinden önce ulaşan AKUT ve TRAC gönüllüleri, mobil telefonların çekmemesi üzerine telsizle iletişim sağlayıp, sağlık ekiplerine hastalar hakkında bilgi aktardı. Paletli ambulans ekibi, Sayalar Mahallesi'nden dozerin açtığı yolda yaklaşık 5 kilometre ilerleyerek rahatsız olduğu bildirilen Gülsüm Efe (78) ve aynı mahalledeki yüksek ateşli hasta Musa Efe'ye (5) ulaştı. İlk müdahaleleri yapılan 2 kişi, sedye ile paletli ambulansa taşındı. Paletli ambulansla Sayalar Mahallesi'nde bekleyen diğer ambulansa aktarılan hastalar, Akhisar Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Ekipler, daha sonra yine dozerin açtığı yolda Dualar Mahallesi'ne giderek diğer hastalara da müdahale etti.

Hasta yakınları, dün saat 11.00'de çağırdıkları ambulansın, yolun kar yağışı nedeniyle kapanmasından dolayı ancak 14 saat sonra ulaşabildiğini söylediler.