Manisa'da kornea nakli

Manisa'da kornea nakli
Manisa'da kornea nakli
- Manisa Devlet Hastanesi Göz Doktoru Biçer, "Manisa'da kamu hastaneleri içinde ilk kornea naklini gerçekleştirdik"

MANİSA (AA) - Manisa Devlet Hastanesi Göz Doktoru İlker Biçer, Manisa'daki kamu hastaneleri içinde ilk kornea naklini gerçekleştirdikleri bildirdi.

Biçer, Manisa Devlet Hastanesi'nde yaklaşık 5,5 ay önce hizmete giren Türkiye'nin 40. Göz Bankası'nda, 80 yaşındaki Bahriye Doğan isimli hastaya kornea nakli yaptıklarını söyledi.

Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat hakkında bilgiler veren Biçer, kornea nakli yapılacak hastayı 6 aydır takip ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Hastamızda, bulanık görmenin yanı sıra gözünde batma ve kanlanma şikayetleri vardı. Korneanın bir kısmına ince bir nakil uyguladık. 2011 yılından bu yana gelişmekte olan tekniği Manisa Devlet Hastanesi'nde ilk kez uygulamış olduk. Bu teknik Türkiye'de sadece İzmir, İstanbul ve Ankara'da uygulanabilmekteydi" diye konuştu.

 Biçer, korneayı katmanlarına ayırabildiklerini ve farklı farklı kullanabildiklerini ifade ederek, Manisa'da 50 civarında kornea nakli bekleyen hastanın bulunduğunu söyledi.

Yeni yasaya göre hastanın kendi isteği ile bağışın yanı sıra hayatını kaybeden tüm kişilerden kornealarının alınabildiğini vurgulayan Biçer, "Ancak biz yine de hasta ya da ailesi tarafından onaylama sonrası kornea almayı tercih ediyoruz. Vatandaşlarımızı da organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kornea nakli yapılan Bahriye Doğan ise nakil nedeniyle memnuniyetini dile getirirken operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür etti.