Manisa'da "Neden Ar-Ge Merkezi" konulu toplantı düzenlendi

Manisa'da "Neden Ar-Ge Merkezi" konulu toplantı düzenlendi
Manisa'da "Neden Ar-Ge Merkezi" konulu toplantı düzenlendi
- Bilim Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı Arslan: "Manisa'da mevcut 9 Ar-Ge merkezi sayısı 7 fazla olabilir"

MANİSA (AA) -  Bilim Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı Ersan Arslan, Manisa'daki mevcut 9 Ar-Ge merkezi sayısının 7 yükseltilebileceğini söyledi. 

Arslan, Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Neden Ar-Ge Merkezi" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Yükte hafif parada ağır ürünlerin üretilmesi gerektiğini söyleyen Ersan Arslan, "Hem bilgiyi üreteceğiz hem teknolojiyi üreteceğiz, böylelikle rekabetçi gücümüzü üst noktalara yükseltmiş olacağız" dedi. 

Firmaların sanal ortamda etkileşim halinde olduğuna değinen Arslan, şöyle devam etti:

"Böyle bir durumda dinamik halde durabilmemiz için bu ürünlerin içine bilgiyi nasıl gömebiliriz bunu tartışmamız gerek. Sektör hazır. Gerçekten bu işi profesyonelce yapabilecek elemanlara ihtiyaç vardır. Bunun yolu da üniversitelerden geçiyor. Hem üniversitede hem sektörümüzde bu yapıyı biraz daha güçlenmiş bir durumda bulduk. Bunu daha da somutlaştırmalıyız."

Üniversite,  kamu ve özel sektörün daha özverili çalışması gerektiğini ifade eden Arslan, 2023 hedefleri göz önüne alınarak çalışılmasını istedi. 

Farklı sektörlerle bir araya gelerek sorunları tespit ettiklerini kaydeden Ersan Arslan, Manisa'daki mevcut 9 Ar-Ge merkezi sayısının da 7 fazla olabileceğini sözlerine ekledi. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Manisa İl Müdürü Erbil Kalmış da Manisa'daki Ar-Ge merkezi sayısını yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Toplantıya katılan Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi de ileri teknoloji alanlarına öncelik veren yatırım programlarında üniversitelerin de yer alması gerektiğini vurguladı.