Manisa'da Nevruz Kutlamaları

Manisa'da Nevruz Kutlamaları
Manisa'da Nevruz Kutlamaları
- Manisa Celal Bayar Üniversitesi(CBÜ) Muradiye Yerleşkesinde öğrencilerin katılımı ile Nevruz kutlamaları yapıldı

MANİSA (AA) - Manisa Celal Bayar Üniversitesi(CBÜ) Muradiye Yerleşkesinde Nevruz kutlamaları yapıldı.

Yerleşke bahçesindeki kutlamalarda katılımcılar, yakılan nevruz ateşi üzerinden atladı, demir dövme töreni gerçekleştirildi, boyalı yumurtalar öğrenciler ve protokol üyeleri tarafından tokuşturuldu. Davetlilere pilav ve ayran ikram edildi.

Kapalı Spor Salonu'nda devam eden etkinlikte konuşan Manisa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Nevruz'un Orta Asya Türk Dünyası'nın ve İslam coğrafyasının kadim bir geleneği olduğunu, Türk Dünyasında en eski dönemlerden beri Nevruz'un yılbaşı, baharın başlangıcı, Ergenekon'dan çıkış günü olarak da kullanıldığını hatırlattı.

Osmanlı'da da Nevruz geleneğinin hemen her dönem yaşatıldığını ifade eden Rektör Çelebi, şöyle konuştu:

"21 Mart Osmanlılarda 'Nevrûz-u Sultani' veya sadece 'Nevrûz' olarak adlandırılmıştır. Gerek sarayda gerekse halk arasında Nevrûz coşkuyla kutlanmıştır. Nevruz kutlama geleneği Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde de devam etmiştir. Milli Mücadele sırasında Ankara 'da en görkemli Nevruz kutlaması Büyük Taarruz'a hazırlık yapıldığı günlerde 22 Mart 1922 tarihinde yapılmıştır. Cumhuriyet dönmeminde Nevruz kutlamaları 1990'lı yıllara kadar daha çok mahalli olarak devam etmiştir."

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise, Türk milletinin doğanın canlanıp, tomurcukların açıp, umutların yeşerdiğine inandıkları "Nevruz"u kültürel öğeleri arasına alarak yıllarca koruduğunu, gelecek nesillere aktarılması için bu geleneğe sahip çıktıklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından CBÜ Halk Oyunları ekipleri tarafından halk dansları gösterileri sahne aldı, konser verildi. 

- Soma'daki kutlamalar

Soma'daki Nevruz kutlamaları havanın yağışlı olması nedeniyle yapımı henüz tamamlanmamış olan Sadettin Saran Kapalı Spor Salonunda yapıldı.

Etkinlikte protokol konuşmaları ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu ve hazırlanan gösteriler sergilendi. 

Gelin kaynana arasında maniler atışma ile sergilendi. Halat çekme, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışmaları yapıldı. Katılımcılara Özbek pilavı ve ayran ikram edildi.