Manisa'da savunma sanayi yatırımları

Manisa'da savunma sanayi yatırımları
Manisa'da savunma sanayi yatırımları
- Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kalmış: "Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 firma savunma sanayine parça üretimi yapıyor"

MANİSA (AA) - Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erbil Kalmış, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) 3 firmanın savunma sanayine parça ürettiğini bildirdi.

Gazetecilere açıklamada bulunan Kalmış, Manisa'da faaliyet gösteren tüm firmalara savunma sanayinden pay almaları yönünde çağrıda bulunduklarını belirtti.

Savunma sanayinin Manisa'da gelişebilecek bir sektör olduğuna vurgu yapan Kalmış, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) ve Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) işbirliği ile firmalar için önemli projeler hazırladıklarını söyledi.

Kalmış, "Savunma sanayini oluşturan ana firmalar Manisa'daki firmalardan memnun. Manisa'da özellikle bu alanda kalıpçılık üzerine 1,5 yıldır yoğun bir şekilde çalışmalarımız var. Kalıp sektörü hem beyaz eşyada hem de savunma sanayine parça üreten bir küme. Manisa'daki kalıpçılık firmalarımızın hepsi işini en güzel şekilde yapabilecek yetkinliğe ulaşmış durumda. 

Savunma sanayini oluşturan ana firmalar çoğunlukla Ankara 'da faaliyet gösteriyor. Ancak Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na kayıtlı 3 firmamız var. Savunma sanayine daha fazla firmamızın katılması için altyapıyı güçlendirmeliyiz."

Kalmış, bu alanda üniversite ve sanayi işbirliğini geliştirmek için  Celal Bayar Üniversitesi bünyesindeki Teknopark'ta Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle bir Ar-Ge birimi açılacağını da kaydetti.

 


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Beyaz

  ,

  teknoloji

  ,

  Bilim

  ,

  sektör

  ,

  sanayi

  ,

  Erbil

  ,

  Ar-Ge

  ,

  manisa