Manisa'da toplu açılış ve temel atma töreni

Manisa'da toplu açılış ve temel atma töreni
Manisa'da toplu açılış ve temel atma töreni
- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "İnşallah birlik, beraberlik, kardeşliğimizi muhafaza edersek Türkiye 21. asra mührünü vuracak ülkedir" - "Eskiden faiz lobisi yılda 60 katrilyon, ilaç lobisi 20 katrilyon hortumluyordu, bu hortumları Manisa baltasıyla kestik. Bu sayede devletin parası bol. Gökten para yağmıyor. Sadece milletten aldığımızı tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyarak millet hizmet olarak sunuyoruz, yaptığımız bu. Yoksa gökten döviz yağmıyor"

MANİSA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye 'nin birlik, beraberlik, kardeşliğini muhafaza etmesi halinde, 21. asra mührünü vuracak ülke olduğunu söyledi.

Eroğlu, Akhisar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önünde düzenlenen ve 131 milyon lira bedelli 29 tesisin toplu açılışı ve temelini atma töreninde yaptığı konuşmada, Manisa'ya her gelişinde heyecan duyduğunu, kente heybesi dolu olarak yeni müjdeler getirdiğini belirtti.

Açılışını gerçekleştirdiği tesisler arasında Akhisar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin de olduğunu, kendisinin Sağlık Bakanlığının sorumluluk alanına giren yatırımları da hizmete açtığını ifade eden Eroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bursa programında olan Bakan Mehmet Müezzinoğlu'nu kürsüdeyken cep telefonundan aradı, konuşmasını mikrofondan törene katılan vatandaşlara dinletti.

Akhisarlılar'a sevgi ve selamlarını ileten Bakan Müezzinoğlu, "Sağlık alanında, her alanda hizmet etmek bizim boynumuzun borcu. Onlar bize sahip çıktıkça biz koşarak hizmete devam edeceğiz" dedi.

Manisa'ya geçen yıl geldiğinde 371 milyon liralık 39 müjde verdiğini, bunların bir kısmının bittiğini, bir kısmının gelecek yıl tamamlanacağını anlatan Bakan Eroğlu, bu kez de 32 milyon 500 bin liralık 9 müjdeyle kente geldiğini kaydetti.

Bugün aralarında Akhisar Gürdük Barajı'nın da bulunduğu bazı baraj ve sulama tesislerinin temelini atacağını, 18 tesisin de açılışını gerçekleştireceklerini ifade eden Eroğlu, 1982'den 2003 yılına kadar Manisa'ya hiçbir gölet, baraj, sulama yatırımının yapılmadığını, ilk defa AK Parti hükümetinin Manisa'ya birçok yatırım kazandırdığını ve çok büyük projelere imza atmaya devam ettiklerini vurguladı.

- 08.08.2018 saat 08.08"de tamamlanacak

Akhisar Gürdük Barajı'yla 12 bin dekar arazinin suya kavuşacağını, Manisa'ya 6 milyon metreküp içme suyu sağlanacağını belirten Eroğlu, barajın 08.08.2018'de saat 08.08'de tamamlanacağı bilgisini verdi.

"AK Parti sözünün eri bir partidir" diyen Eroğlu, Spil Dağı'na yaptıkları çalışmalarla buranın artık dünyaya hizmet edeceğini, teleferik ihalesinin de yapıldığını kaydetti.

AK Parti'nin Manisa'ya büyük önem verdiğini, EGEGEP projesiyle 2019 yılına kadar Manisa'ya 53 baraj ve gölet, 68 sulama tesisi, 66 dere ıslahı, 5 köprü yapacaklarını dile getiren Eroğlu, kentin 9 olan milletvekili sayısından dolayı köprü sayısını 9'a, ardından da kendisini de dahil ederek 10'a çıkardıklarını belirtti. EGEGEP projesiyle 572 bin 880 dekar toprağın sulanacağını, çiftçinin cebine yılda 368 milyon lira ilave gelir gireceğini vurgulayan Eroğlu, böylelikle Manisa'ya zenginliğin geleceğini belirterek, "Onlar konuşur AK Parti yapar" dedi.

"Eskiden faiz lobisi yılda 60 katrilyon, ilaç lobisi 20 katrilyon hortumluyordu, bu hortumları Manisa baltasıyla kestik" ifadesini kullanan ve bu sayede devletin parasının bol olduğunu anlatan Eroğlu, "Gökten para yağmıyor. Sadece milletten aldığımızı tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyarak millet hizmet olarak sunuyoruz, yaptığımız bu. Yoksa gökten döviz yağmıyor" diye konuştu.

 

-"Uyusun da büyüsün demeyin"

Eskiden 30 metre yüksekliğindeki bir göletin sulaması hariç 22 yılda 44 milyon liraya yapıldığını, aynı özellikteki göleti sulaması dahil şu anda 18 ayda 4,5 milyon liraya yaptıklarının altını çizen Eroğlu, koalisyonun bu bakımdan kötü bir sistem olduğunu ifade etti.

Milletten aldıklarını millet hizmet olarak geri verdiklerini vurgulayan Eroğlu, eskiden toplanan vergilerin yüzde 86'sının faiz lobisine gittiğini, faizlerin artık tek rakamlara indiğini, enflasyon canavarının yok edildiğini, IMF'ye olan borcun sıfırlandığını, Merkez Bankası'nın dövizle doldurulduğunu kaydetti.

Türkiye'nin artık kendi uydusunu, tankını, helikopterini, insansız uçaklarını yaptığını dile getiren Eroğlu, "Türkiye işte bu. İnşallah birlik, beraberlik, kardeşliğimizi muhafaza edersek Türkiye 21. asra mührünü vuracak ülkedir. Sadece birlik, beraberliğimizi muhafaza edelim. İnşallah 2023 yılında dünyada 10 büyük ekonomi içine gireceğiz. Analar, bacılar, kardeşler çocuklarınıza ninni okurken, 'Uyusun da büyüsün' demeyin. 'Yavrum büyü, hedef 2071' diye söyleyin. 'Oğlum uyusun da büyüsün değil, oğlum hedef 2071, uyu bir an önce büyü, Türkiye seni bekliyor' diyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise hükümetin kente yaptığı yatırımları anlattı. Türkiye'nin bir yandan termik santraller, bir yandan barajlar yapacağını, diğer yandan da madenlerini işleyeceğini dile getiren Özdağ, "Türkiye daha çok zengin olacak, başkalarına muhtaç olmayacağız artık. Bunu yapacak sizin çocuklarınız" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, video konferansla Akhisar Gürdük Barajı şantiyesine bağlandı ve butona basarak barajın temelini attı.

Diğer tesislerin de butona basarak temelini atan ve açılışlarını gerçekleştiren Bakan Eroğlu ve protokol üyeleri, daha sonra Akhisar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne geçerek binanın açılış kurdelesini kesti.

Merkezin bahçesine fidan diken Eroğlu, kendisine hediye edilen ceviz ve üzümü vatandaşlara dağıttırdı.