Manisa'da Yunus Emre Günleri

Manisa'da Yunus Emre Günleri
Manisa'da Yunus Emre Günleri
- Yunusemre Belediyesi'nin organize ettiği "Yunus Emre Günleri", belediye kültür merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen sempozyumla başladı

MANİSA (AA) - Yunusemre Belediyesi tarafından ilk kez organize edilen "Yunus Emre Günleri", belediye kültür merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen sempozyumla başladı.

" Türkiye 'de Yunus Emre Çalışmaları" adıyla gerçekleştirilen sempozyum öncesinde "Aşk-ı Ala"  hat sergisi açıldı.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, iki gün boyunca bilim insanlarının Yunus Emre'nin fikir ve hayat anlayışına dair düşüncelerini paylaşacaklarını belirtti.

Yunus Emre'yi gelecek nesillere hakkıyla tanıtmak, anlamak ve anlatmak amacıyla etkinliği düzenlediklerini kaydeden Çerçi, "Halka açık bir salon toplantısında dünyanın çeşitli ülkelerinden özellikle islam coğrafyasından ünlü sanatçılarının katılacağı Yunus Emre Şiirleri'nin insanlara sunulacağı güzel bir akşam yaşatmayı da uygun gördük" diye konuştu.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise kentin şehzadeler yetiştiren bir kültürün mirasçısı olduğunu hatırlatarak, "Bu kültürün varlığına ulaşabilmemiz lazım. O zaman ancak biz Şehzadeler Şehri olma unvanının hakkını vermiş oluruz. Geçmişimizle sağlıklı bir ilişki geliştiremediğimiz zaman bugünün hakkını veremeyiz. Gelecek tasavvufunda isabetli öngörülerde bulunamadığımız zaman da bir geleceğimiz olmaz" dedi.

Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ünal Şenel'in açılış konuşması yaptığı sempozyumda Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Demirci, Yunus Emre'nin hayatını anlatan bir sunum yaptı.

Program bu gün ve yarın yapılacak çeşitli etkinliklerle sürecek.