Manisa'da zirai ilaç kalıntısı toplantısı yapıldı

Manisa'da zirai ilaç kalıntısı toplantısı yapıldı
Manisa'da zirai ilaç kalıntısı toplantısı yapıldı
MANİSA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından Manisa'da "Maksimum Kalıntı...

MANİSA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından Manisa'da "Maksimum Kalıntı Limitlerinin Araştırılması Projesi Değerlendirme Toplantısı" yapıldı.

Anemon Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Sağlığı Daire Başkanı Doç. Dr. Birol Akbaş, zirai mücadele faaliyetlerini bakanlığın talimatlarına göre uyguladıklarını belirtti.

Akbaş, "Bakanlığın görevi ülkenin ve dünyanın ihtiyacı olan güvenilir gıda ve kaliteli ürüne erişebilirliği sağlamaktır. Bu çalışmalara önem veriyoruz. Aynı zamanda sürdürülebilir tarıma ve ekolojik kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamayı da hedefliyoruz" dedi.

Vali Bektaş ise tarımla ilgili sorunların en başında kalıntı sorunu olduğunu vurgulayarak insanların gıdalarına ilaçların bulaşmasını istemediklerini söyledi. 

Zirai kalıntıyla mücadelede en iyi çözüm yollarında birinin organik tarım olduğuna işaret eden Bektaş, "2014 yılında organik tarım 114 bin dekarda yapılıyordu, 2015'te 175 bin dekara yükseldi. Yıl sonu hedefimiz ise 250 bin dekarı aşmak. Hedefimizin yarısını ya da 4'te 1'ini gerçekleştirebilsek bile çok önemli bir şey başarmış olacağız. İyi tarım uygulamaları yerine organik tarım ile uğraşıyoruz" diye konuştu.

Katma değerli tarım ürünlerinin üretilmesi gerektiğini vurgulayan Bektaş, "İhraç kapasitesi yüksek tarım ürünleri üretmek istiyorsak, katma değeri yüksek karşılıklar almak istiyorsak, buna karşılık katma değerli ürünler üretmeliyiz. Katma değerliliği yoksa ürünün ırgatlığını yapmış olursunuz" ifadelerini kullandı. 

Toplantıya Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Osman Çimendağ da 2015 yılında bin 300 denetim yapılarak, 24 bin 220 çiftçiye bu yıl içinde ilaç uygulama eğitimi ve belgesi verildiğini kaydetti.  

Toplantıya Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Fas, Cezayir, Tunus, Umman, Mısır, İran ve Sudan'dan konu ile ilgili 20 uzman araştırmacı, bakanlık personeli, üniversitelerden öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile üreticiler katıldı.