Manisa'daki dolu yağışı

Manisa'daki dolu yağışı
Manisa'daki dolu yağışı
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Manisa İl Müdürü Çebi: - "Dolu yağışından dolayı 57 bin 250 dekarlık alanda hasar oluştu, 3 bin 737 çiftçimiz zarar gördü"

MANİSA (AA) - Gıda , Tarım ve Hayvancılık Manisa İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa'da önceki gün meydana gelen sağanak yağmur ve dolu  yağışı nedeniyle 57 bin 250 dekarlık ekili alanın zarar gördüğünü söyledi.

Çebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki gündür etkili olan eden dolu yağışının ardından ekili tarım alanlarında zarar tespit çalışmaları yaptıklarını belirtti. 

Salihli, Kula, Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinin dolu yağışından etkilendiği bilgisini veren Çebi, Salihli'de 10 bin, Sarıgöl'de 42 bin, Alaşehir'de 5 bin, Kula'da 250 dekarlık ekili alanlarda yüzde 10 ile yüzde 100 oranlarında hasar oluştuğunu ifade etti.

Söz konusu bölgelerde 3 bin 737 çiftçinin zarara uğradığının anlaşıldığını kaydeden Çebi, "Çalışmaları titizlikle yürütüyoruz, genel hatlarıyla tespitlerimizi tamamladık. Dolu yağar yağmaz ekiplerimizle araziye çıktık ve incelemelerimizi yaptık. Şahıs bazda da birebir dilekçeleri alarak son çalışmaları yaparak bunları bakanlığımıza göndereceğiz" diye konuştu.

Bakanlar Kurulu kararıyla Ziraat Bankası'ndan düşük faizli "zirai kredi " kullanan çiftçilerin borçlarının geri ödemesinin belli bir süre ertelendiğine işaret eden Çebi, TARSİM kapsamında tarım sigortası yaptıran üreticilerin ise zararlarının karşılanacağını sözlerine ekledi.