Manisa'daki kar yağışı tarım alanlarına zarar verdi

Manisa'daki kar yağışı tarım alanlarına zarar verdi
Manisa'daki kar yağışı tarım alanlarına zarar verdi
- Akhisar ilçesinde iki gündür yağan kar, Çamönü Mahallesi'nde 600 dönüm arazide kurulu sebze seralarında hasara neden oldu

MANİSA (AA) - Akhisar ilçesindeki kar yağışı, yaklaşık 600 dönüm arazide kurulu seralarda hasara neden oldu.

Akhisar ilçesinde iki gündür yağan kar, salatalık ve marul üretimi yapılan Çamönü Mahallesi'ndeki 600 dönüm arazideki seralarda hasara neden oldu.

Çamönü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramazan Bakır, kar yağışından mahallelerindeki 700 dönümlük sera alanından 600 dönümünün etkilendiğini, seraların "yerle bir olduğunu" dile getirdi.

Bakır, "Bu seralardan 185 aile geçimini sağlıyor, evine ekmek götürüyor. Seralar şu anda yerle bir olmuş durumda. Devletimizin bir şekilde el atıp bunları kaldırması lazım. Yoksa üretici, köylü, çiftçi vatandaş bunu yerinden kaldıramaz" dedi.

Bakır, seraların en geç mart ayına kadar ayağa kaldırılıp tekrar üretime geçilmesi gerektiğini belirtti.

Zarar gören seralarda inceleme yapan Akhisar Sebzeciler Meyveciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Mustafa Güral ise Çamönü Mahallesi'nde yetiştirilen marul ve salatalığın Balıkesir, Bursa, Edirne, İstanbul , Konya, Kayseri, Ankara ve Rize gibi illere gönderildiğini, kar yağışının bu ürünleri etkilediğini dile getirdi.

Güral, "Burası salatalık ve marul gibi ürünlerde Akhisar'ın gözbebeği. İnşallah iş işten geçmeden el atılıp enkaz kaldırılır ve tekrar salatalık, marul üretimine döndürülür" dedi.