Manisa'daki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Manisa'daki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Manisa'daki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- "Tutuklanmaları" talebiyle mahkemeye sevk edilen 25 kişiden 3'ü tutuklandı, sonradan teslim olan ve adliyeye çıkartılan 2 zanlının savcılık sorgusu ise sürüyor

MANİSA (AA) - Manisa'da "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda "tutuklama" talebiyle mahkemeye sevk edilen 25 şüpheliden 3'ü tutuklandı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığınca dosya üzerinden tutuklanma talebiyle 2. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 25 zanlıdan 23'ünün ifadelerinin tamamlanmasının ardından ara veren Sulh Ceza Hakimi Murat Işık, daha sonra zanlıları ve avukatlarını duruşma salonuna davet ederek kararı açıkladı.

Mahkeme, zanlılardan 3'ünün tutuklanmasına, 12 kişinin adli kontrol şartıyla, 7 kişinin de mahkemeden serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Bir şüpheli ise savcılık sorgusunun ardından salıverildi.

Operasyon sonrası Manisa emniyetine gelerek teslim olan ve sonradan adliyeye sevk edilen 2 zanlının savcılık sorgusunun ise sürdüğü belirtildi.

Zanlılardan Mehmet K, Yüksel A. ve Recep K.'nın tutuklanmasına, diğer şüpheliler, Fahrettin E, Faruk A, Feramus U, Hasan G.O, Hüseyin Ç, Mehmet E, Menderes H, Mesut Y, Muhittin Ç, Şemsettin A, Ömer Y ve Özer Y'nin de adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi.

Tuba A, Emine H, Tuba Z, Mustafa D, Ramiz Ü, Sultan A, Veysel İ. ise Sulh Ceza Hakimliğince tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Şüphelilerden Sema Y. de savcılıktan salıverildi.

- "Bölge imamı" tutuklandı

Tutuklanan Recep K'nın örgütün "mali mütevvelli mensubu" olduğu, Yüksel A'nın ise Fetullahçı Terörö Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "bölge imamı" olduğu iddia edildi. Sulh Ceza Hakimliğinin tutuklama kararında, tutuklanan 3 zanlının, "Anayasal Düzeni Değiştirmeye Teşebbüs Etme", "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Yönetme, Terörizm Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet" suçlarını işledikleri belirtildi.   

Tutuklama kararında ayrıca, mevcut delillerden, dosyadaki tanık beyanlarından, bilir kişi raporu ve arama sonuçlarından elde edilen bilgiler ve bir kısım şüpheli beyanları doğrultusunda zanlıların hayırseverlerin manevi duygularını kullanmak suretiyle makbuzsuz ve güven esasına dayalı olarak burs, himmet, kurban ve okul yapımı için toplanan paraların amacı dışında FETÖ/PDY terör örgütüne finansal kaynak sağlamaya yönelik işlem ve yurt dışına para transferinin yapılabilmesi için yasa dışı ve usulsüz yollarla faaliyette bulundukları kaydedildi.

Karar metninde, tutuklanan şüphelilerin bu şekilde bahsedilen örgüte kazanç sağlamış olmalarının dosyadaki mevcut tutanaklar, şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut delillerin bulunması ve kaçma şüphesinin bulunması nedeniyle tutuklama kararının uygun olduğu ifade edildi.

Öte yandan, kararın açıklanması sonrası serbest kalan bazı şüphelilerin adliye çıkışında kendilerini bekleyen yakınlarına sarıldığı ve gözyaşı döktükleri görüldü. 

 Davada yargılanan ve serbest kalan avukaltlardan Menderes H. ve Gürhan O. da çıkışta bir açıklama yaparak, sevinçli olduklarını ancak 3 arkadaşlarının tutuklanması nedeniyle bu sevinci yaşayamadıklarını dile getirdi. 

?- Operasyon

"Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 35 kişiden ilk etapta aralarında iş adamı, avukat, doktor, banka çalışanlarının da bulunduğu 29 zanlı gözaltına alınmış, 3 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Gözaltında bulunan 25 dün sabah sattlerinde Manisa Adliyesine sevk edilmişti.

Soruşturmada "bir numaralı şüpheli" Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 6 kişi aranıyor.

Başsavcılık, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın deşifresi, örgütlü olarak hükümeti devirmek ve anayasal düzeni yıkıp devleti ele geçirmek için doğrudan faaliyet yürüten kişilerin tespiti, örgütün her türlü ticari, eğitim öğretim, sosyal etkinlik, basın yayın ve matbaa işlemleri, internet yayıncılığı başta olmak üzere her türlü faaliyetinin araştırılması, hukuka uygun ve hukuk dışı faaliyetlerinin tespiti" için çok yönlü çalışma başlatıldığını bildirmişti.