Manisa'daki "Paralel Yapı" operasyonları

Manisa'daki "Paralel Yapı" operasyonları
Manisa'daki "Paralel Yapı" operasyonları
- Vali Bektaş: "Bu soruşturma daha çok adliye bünyesinde devam eden bir olaydır. Bu konuda çeşitli ihbarlar var, çeşitli şikayetler var, itiraflar var, istihbarat faaliyetleri var. Bütün bunlar derlenip toparlanır adliyenin önüne gelir. Adliye bunu bir soruşturma yaparak emniyet ya da jandarmaya görev verir, onlar da gerekeni yapar. Bu artık rutin ve genel bir uygulama halini almıştır" -"Kanunların dışında çıkılmadıysa kimsenin rahatsız olmsına gerek yok"

 MANİSA (AA) - Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, kentte süren  "Paralel Yapı" operasyonlarına ilişkin, soruşturmanın adliye bünyesinde devam ettiğini belirterek, "Kanunların dışında çıkılmadıysa kimsenin rahatsız olmasına gerek yok" dedi.

Vali Bektaş, Mahmudiye mahallesindeki Hıdırellez bayramı etkinliğinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Manisa'daki olayların münferit olmadığını Türkiye 'de 'Paralel Yapı' diye adlandırılan bir olgu ve varlık konusunda nelerin yapıldığını herkesin bildiğini, bunun artık kamuoyuna mal olmuş bir konu olduğunu belirtti.

Türkiye'nin herhangi bir yeri bu işten ne kadar etkileniyorsa Manisa'nın da az ya da çok etkilendiğini ifade eden Vali Bektaş, şöyle konuştu:

"Bu soruşturma daha çok adliye bünyesinde devam eden bir olaydır. Bu konuda çeşitli ihbarlar var, çeşitli şikayetler var, itiraflar var, istihbarat faaliyetleri var. Bütün bunlar derlenip toparlanır adliyenin önüne gelir. Adliye bunu bir soruşturma yaparak emniyet ya da jandarmaya görev verir, onlar da gerekeni yapar. Bu artık rutin ve genel bir uygulama halini almıştır. Türkiye'nin her tarafında işleyiş nasılsa burada da devam ediyor. Tabi ki sivil toplum faaliyeti olarak niteleyebileceğimiz bu cemaat faaliyetlerinin de belirli kuralları aştığı  zaman , onun da bir sonucu, karşılığı olacaktır. O karşılığı da ilgili kuruma vereceklerdir. Umarız sıkıntı vermez. Biz kimseye demokratik kurallar çerçeve dışına çıkan şeyler yapmak istemiyoruz. Bu uygulamada zorluk çıkarmıyoruz. İnsan hakları dışında herhangi bir şey yapmıyoruz. Ne gerekiyorsa o kadar, gereken yapılıyor. Tabi ki aranacak, incelenecek."

- "Kanun dışına çıkmayanlar rahatsız olmasın"

Kanun dışına çıkmayanların rahatsız olmaması gerektiğine dikkati çeken Bektaş, yapılan soruşturmada ortaya çıkan veriler ve deliller çerçevesinde gerekenin mahkemelerce yapılacağını vurguladı.

Ellerine ihbar ulaştığında buna kayıtsız kalamayacaklarını ve gereğini yaptıklarını anlatan Bektaş, "Elimize bir ihbar, bir şikayet, bir itiraf geldiği zaman devlet hareketsiz kalamaz. Devletin harekete geçmesi gereken mekanizması var,  o da adliyedir. Adliye kolluktan işin gereğini istiyor. Kolluk da gerekeni yapıyor" dedi.

Konunun emniyet müdürünün şahsi konusu olmadığını vurgulayan Bektaş, şunları söyledi:

"Bunu kişiselleştirmenin bir anlamı yok. Benim de şahsi bir konum değil. Genel çerçevede işlem yürüyecek. Kanunların dışında çıkılmadıysa kimsenin rahatsız olmasına gerek yok. Türkiye'de bağımsız mahkemeler huzurunda kendisini dile getirecek. Ortada suç yoksa kimseye bir şey yapılmaz. Böyle bir şey yok. Bu sınırları aşmayanlar varsa bu durumdan da rahatsız olmalarına gerek yok. Herkes işini yapmaya çalışıyor."