Manisa'daki zirai don

Manisa'daki zirai don
Manisa'daki zirai don
- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Manisa Milletvekili Berber: "TARSİM'in kapsamı genişletilmeli, çiftçi full kasko istiyor"

MANİSA (AA) - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Manisa Milletvekili Recai Berber, TARSİM'in kapsamının genişletilmesi gerektiğini, çiftçinin diğer sigorta çeşitlerinde olduğu gibi "full kasko" istediğini söyledi.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemal Satıoğlu ve Recai Berber, Alaşehir'de üzüm üreticileriyle bir araya geldi. 

Don zararının tespiti ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren TARSİM Genel Müdürü Satıoğlu, 250 uzman eksperin  tarım arazilerinde ekspertiz çalışması yaptığını, temmuz ayında tamamlanması öngörülen çalışmanın ardından zararların tazmin edileceğini açıkladı.

Tamamı hasar görmüş tarım arazilerinin zararlarının daha erken tazmin edilebileceğini anlatan Satıoğlu, TARSİM'de sigorta kapsamının genişletileceğini de bildirdi.

Satıoğlu, "Kuraklık, aşırı yağışın neden olduğu çatlamalar ve soğuk zararlarının da sigorta kapsamına alınması için teknik çalışma yapıyoruz" diye konuştu. 

Manisa milletvekili Berber ise üreticinin TARSİM sigorta kapsamının genişletilmesini istediğini söyledi.

Bazı çiftçilerin TARSİM'in zararlarını kapsamayacağı düşüncesiyle sigortadan kaçındığını ifade eden Berber, şöyle konuştu: "Çiftçilerin TARSİM havuzuna girmemesinin nedeni prim fiyatının yüksekliği değil zararının tazmin edilmemesi endişesindendir. Çiftçi full kasko istiyor. Tam sigortanın yanı sıra en düşük paketin de tercih edilebileceği bir sigorta portföyü oluşturacağız.  Bu kapsamı mutlaka genişleteceğiz. Ürünün yanı sıra kökün de sigortalanmasını sağlamak boynumuzun borcudur." 

Bölgede dondan etkilenen çiftçilerden TARSİM kapsamı dışındakilerin zararlarının da Başbakanlık Afet Yardım Fonu'ndan karşılanması için girişimlerde bulunacağını dile getiren Berber, "Afet Yardım Fonu bazı bölgelere daha önce 20-30 milyon lira gibi ciddi yardımlarda bulundu. Bizim burada don zararımız daha büyük oldu. 40 milyon lira gibi bir yardım, sigorta kapsamı dışındaki çiftçilerimize can suyu olacaktır. Bu konuda çalışıyoruz" diye konuştu.  

 


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Tarım

  ,

  Prim

  ,

  afet

  ,

  lira

  ,

  Kasko

  ,

  sigorta

  ,

  bütçe

  ,

  manisa

  ,

  milletvekili