Manisa'dan Avrupa'ya kurutulmuş domates

Manisa'dan Avrupa'ya kurutulmuş domates
Manisa'dan Avrupa'ya kurutulmuş domates
- Avrupa'dan gelen talebin her yıl arttığı ilçede yıllık bin ton kurutulmuş domates ihracatı yapılıyor

MANİSA (AA) - Manisa'nın kuru üzüm üretimiyle bilinen Turgutlu ilçesinde  Avrupa ülkelerinden gelen talep, kurutulmuş domates üretimini de artırdı.

İlçede yaklaşık 10 bin dönüm arazide yetiştirilen domateslerin kurutma işlemi devam ediyor. 

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede üretilen domateslerin lezzetli olması nedeniyle tercih nedeni olduğunu, artan taleple bu ürünün en önemli geçim kaynakları arasına girdiğini söyledi.

Kesilerek güneşe serilen domateslerin 6 ile 8 gün arası kurutulduğunu ve su oranının yüzde 13-14 civarına düşürüldüğünü belirten Şenol, ihraç edilecek ülkeye göre tuz veya kükürtle kurutma işleminin gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Şenol, şöyle konuştu:

"Tuzla kurutulan domatesler daha çok  Almanya , İtalya,  İngiltere  ve Yunanistan'a, kükürtle kurutulan domatesler ise ABD, Hollanda, Danimarka ve İsveç'e ihraç ediliyor. Son yıllarda Avrupa ülkelerinin kuru domatese talebin arttı. İlçemiz domates üretiminde söz sahibi konuma geldi. Her yıl yaklaşık bin ton kurutulmuş domates üreterek tamamına yakınını ihraç ediyoruz. Bu sezon hava koşulları nedeniyle rekoltede artış beklemiyoruz ancak bir düşüş de yaşanmayacak."

Kurutulmaya başlanan domateslerin firmalar tarafından kilosunun 35 kuruştan satın alındığını, fiyatın üreticiyi memnun ettiğini vurgulayan Şenol, kurutulmuş domatesin ilçede mevsimlik işçilere de istihdam alanı yarattığına dikkat çekti.