Manisa'dan kısa kısa

Manisa'dan kısa kısa
Manisa'dan kısa kısa
- Yunusemre Belediyesi "En güzel bahçe" yarışması düzenleyecek

MANİSA (AA) - Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, belediye olarak vatandaşları yeşil alan oluşturmaya teşvik etmek amacıyla "En güzel bahçe" yarışması gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Çerçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, "En Güzel Bahçe Balkon-Teras Site Bahçesi" yarışması gerçekleştirileceğini ve dereceye giren vatandaşlara para ödülü verileceğini belirtti.

Yeni sosyo-kültürel etkinlik oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Çerçi, "Katılımcıların çekecekleri müstakil ev bahçeleri ve balkon fotoğrafları yarıştırılacakt. Birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin ve üçüncüye bin lira para ödülü verilecek. Tüm vatandaşlarımızı bu yarışmaya davet ediyoruz. Yeşil bir Yunusemre için yola çıktık. Yunusemre Belediyesi olarak bu doğrultuda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

- Salihli köprülerine kavuştu

Salihli'deki "dur-geç" adıyla bilinen ve vatandaşların can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturduğu belirtilen köprüler yenilendi.

Yeni Gediz Köprüsü'nün 106 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde olduğunu kaydeden Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, "Sadece bir aracın geçebildiği dur-geç köprülerini yeniledik. Biz bu hizmeti Salihli için vatandaşlarımızın yıllardır çektiği sıkıntıları sona erdirmek için gerçekleştirdik" dedi.

Köprülerin hafta sonu trafiğe açılacağını belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise "Daha geniş ve en az 2 aracın geçebileceği şekilde dizayn edilen köprüler, uzun yıllar Salihli'ye hizmet verecek. Ben tüm sürücülerimize kazasız, belasız yolculuklar diliyorum" dedi.

- Milletvekili Yurttaş'tan Ziraat Odasına ziyaret

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, bir süre önce gerçekleştirilen genel kurulda yeniden Turgutlu Ziraat Odası başkanlığına seçilen Abdullah Şenol'u ziyaret ederek, görevinde başarı diledi.

Tarımda yeni gelişmeleri hayata geçirdiklerini, üretimi artırmak için göletlerin ve barajların yapıldığını kaydeden Yurttaş, "Bir dönümle, beş dönümle ziraat olmaz. Bunu engellemek için çalışmalarımız var. Arazileri birleştirmek için, bütünleştirmek için teşviklerimiz var" dedi.

Manisa'nın tarım bölgesi olduğunu hatırlatan Yurttaş, Manisa Celal Bayar Ünüversitesi'nde Tarım ve Ziraat Fakültesi kurulması için çalışma yaptıklarını ve durumu YÖK'e aktardıklarını bildirdi.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Şenol ise "Okullarda kuru üzüm dağıtma projelerinizi destekliyoruz. Ayrıca kapalı devre sulama devreye girdiğinde tabi ki çiftçimizin hem elektrik tasarrufu olacak hem de su kaynaklarından tasarruf sağlanacak" dedi.

- Salihli'de 40 bin lale soğanı ekilecek

Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, 40 bin Manisa Lalesi soğanının park ve bahçelere ekilmeye başlandığını bildirdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Salihli'ye gönderilen lale soğanlarının şehrin değişik meydanları ile parklara ve orta kaldırımlara dikilmeye başlandığını bildiren Kayda, "Laleler, ilkbaharla birlikte rengarenk açarak şehrin görünümünü daha da güzelleştirecekler. Lalelerin yeşermesini sabırla bekliyoruz. Ayrıca 10 bin sümbül, 10 bin aslanağzı ile 2 bin çuha çiçeğinin dikimine de devam ediyoruz" dedi.