Manisa'dan kısa kısa

Manisa'dan kısa kısa
Manisa'dan kısa kısa
- Spil Dağı Milli Parkı'na yapılan 42 orman köşküne, mesir macunu yapımında kullanılan 39 bitki türünün isimleri verildi

MANİSA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla Spil Dağı Milli Parkı'na yapılan 42 orman köşküne mesir macunu yapımında kullanılan 39 bitki türünün isimleri, diğer 3'üne de "Mesir, Şehzadeler ve Sultan" isimleri yazılarak kapılarına monte edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Vekili Nurettin Taş, Spil Dağı Milli Parkı'nda yeni yapılan orman köşklerinin isim yazma çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Orman köşklerinin Şehzadeler şehri Manisa'nın turizmine büyük katkı sağlayacağı ifade eden Taş, orman köşklerine mesir macunu yapımında kullanılan bitki isimleri ile tarihi özelliğine uygun isimler verilmesinin büyük bir memnuniyet yarattığını bildirdi.

- Spil Dağı Milli Parkı

Manisa'da bin 200 rakımlı Spil Dağı, 1966 yılında Milli Park ilan edildi. Kızılçam, karaçam, akça ağaç, karaağaç, ardıç, meşe gibi ağaç türlerinin yanı sıra dağda 20 kadar endemik bitki türü görülmektedir. 

Ünlü Manisa lalesinin doğal yetişme alanı olan milli parkta karaca, yaban keçisi, tilki, porsuk, sansar, sincap gibi memeli hayvanlarla ötücü ve yırtıcı kuşlar ve sürüngenler yaşamaktadır. Serbestçe dolaşan yılkı atları da Spil'e ayrı bir güzellik katmaktadır.

- Sarıgöl'deki mezarlıklarda bayram temizliği

İlçedeki 82 mezarlıkta Ramazan Bayramı öncesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ve Sarıgöl Belediyesi tarafından temizlik çalışması başlatıldı.

Üçü ilçe merkezinde olmak üzere toplam 82 mezarlıkta bakım çalışmalarının sürdüğünü anlatan Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, çalışmalarının bayrama kadar tamamlanacağını belirtti.

Ekiplerin mezarlıklardaki otları temizleyerek, ağaçları budadığını ve boya işlemlerini yaptığını anlatan başkan Selçuk, "Mezarlıklarda başlatılan temizlik ve bakım çalışmaları için 2'si Manisa Büyükşehir, 2'si Sarıgöl Belediyesi'nden olmak üzere toplam 20 kişilik 4 dört ekip görevlendirildi. Vatandaşlarımız temiz ve huzurlu bir şekilde mezarlıklarımızı Arife günü ziyaret ederek, vefat eden yakınlarını dua edebilecektir" diye konuştu. 

- Eğitimler sonunda girişimci oldular

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliğince düzenlenen ve KOSGEB tarafından desteklenen Girişimcilik Seminerlerine katılan 89 kişiye sertifikaları törenle verildi.

Şehzadeler, Yunusemre, Salihli, Turgutlu, Akhisar ilçelerinde eğitimlerini tamamlayan 89 kişi, belgelerini alarak girişimci oldu. 

Girişimcilik programları kapsamında 2015 yılı Eylül ayı içinde Manisa merkezde engelli vatandaşlara öncelik verilmek üzere 25 kişiye, 70 saatlik girişimcilik eğitimi verilmesinin planlandığı bildirildi.