Manisa'dan kısa kısa

Manisa'dan kısa kısa
Manisa'dan kısa kısa
MANİSA (AA) - Şehzadeler ilçesi Akpınar Mahallesi sakinleri, mahalellerinden geçen Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait sulama...

MANİSA (AA) - Şehzadeler ilçesi Akpınar Mahallesi sakinleri, mahalellerinden geçen Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait sulama kanalının üzerinin kapatılmamasını protesto etti.

Akpınar Mahallesi Muhtarı Bişar Saknuk, çocuklarının sulama kanallarında ölümle yüz yüze geldiğini, yaklaşık 30 yıldır bu sorunun devam ettiğini belirtti.

Çocukların her yaz sulama kanalına girdiğini ifade eden Saknuk, "Her sene bu kanallarda bir ya da iki çocuğumuz kayboluyor. Bu sulama kanalları yerleşim alanları içinden geçiyor. Bu kanalların kapatılmasını istiyoruz. Her yıl çocuklarımız ölüyor. Artık çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz" dedi.

Kendisinin de kanalda yüzdüğünü belirten mahalle sakinlerinden Necmettin Aydın ise geçen yıl çocuğunun kanalda boğulma tehlikesi yaşadığını vurgulayarak, kanalların üzerinin bir an önce kapatılmasını istediklerini söyledi.

Çocuklar ise mahalleye havuz yapılmasını istediler.

Manisa Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen, 2014 yılı içerisinde sulama kanallarında 11 ölümlü vakanın yaşandığını açıkladı.

-Okul dönüşümü

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, 4+4+4 eğitim öğretim sistemi kapsamında okulların dönüşümleri tamamlandığını açıkladı.

Dernekbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, okulların dönüşümlerine yönelik çalışmaların tamamlandığını, merkezde sadece 2 okulun dönüşüm için beklediğini söyledi.

Çalışmaların geçtiğimiz yıldan bu yana devam ettiğini aktaran Dernekbaş, "2014-2015 eğitim öğretim yılı içinde Akhisar'da 9, Saruhanlı'da 4, Salihli'de 7, Yunusemre'de 6, Şehzadeler'de 6, Selendi'de 4 ve Köprübaşı'nda 1 olmak üzere toplam 37 okulun dönüşüm işlemleri tamamlandı. Merkezde sadece Dr. Ömer Faruk Meriç ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlköğretim Okulu'nun dönüşümleri kaldı. Bu okullarımız da dönüşüm çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.

- Aşırı sıcaklar tarımsal sulamayı arttırdı

Saruhanlı Sarıkız Sulama Birliği Müdürü Alp Serdar Tuğsal, son günlerde hava sıcaklığının artmasıyla tarımsal sulamada artış gözlendiğini söyledi.

Tuğsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haziran ayı başında havaların serin gitmesi nedeniyle 60 bin dekar sulama alanının 30 bin dekarı için çiftçilerden sulama beyanı aldıklarını ancak son günlerde hava sıcaklığının 40 derecelere gelmesiyle bu alanın 60 bin dekara kadar yükseldiğini kaydetti.  

Çiftçilerin bu sezon içerisinde en az bir defada olsa mahsullerini sulaması gerektiğini belirten Tuğsal, "Çiftçilerimiz arazilerinde yeterli mahsulü görmemeleri nedeniyle sulama yapmadıkları takdirde arazilerindeki toprak yapısında bozulma meydana gelecektir. Bu nedenle de dikili arazilerinde kış aylarında yeraltı suyu kullanmak durumunda kalacaklar. Sulama yapmaları ile ayrıca taban sularının yükselmesine katkı sağlayarak gelecek yılki mahsullerde verim yüksekliği sağlanacak"  dedi.

- 'Bende Fırçalıyorum' kampanyası

Türkiye Kamu Hastaneleri tarafından başlatılan 'Bende Fırçalıyorum' kampanya kapsamında, Manisa Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tarafından diş fırçası ve diş macunları yaz kurslarındaki öğrencilere dağıtıldı.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Daire Başkanı Mazhar Eserdağ, dağıtılmak içıtılması amacin gönderilen 5 bin adet diş fırçası, diş macununu ve konuyla ilgili broşürlerin dağıtımına başlandığını bildirdi.

Eserdağ, "Yaz okulu kapsamında eğitim gören 7 ile 14 yaş arası çocuklara, sivil toplum kuruluşları ve yaz okulu kapsamında eğitim gören yaklaşık 5 bin çocuğumuza diş fırçası ve diş macunu ve broşür dağıtılması amaçlanmıştır. Diş fırçası ve diş macunları bu hafta içinde yapılacak olan çalışmalar ile çocuklara dağıtılacak" diye konuştu.