Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- HDP İzmir ve Manisa örgütleri, milletvekili genel seçiminde elde edilen başarıyı düzenledikleri etkinliklerle kutladı - HDP'den İzmir milletvekili seçilen Kürkçü: "Türkiye'nin ana muhalefeti olmaya adım adım ilerliyoruz ama bununla yetinemeyiz, bundan azını asla kabul etmeyiz ama dünyadan azını istemiyoruz, bütün dünyayı istiyoruz"

İZMİR/MANİSA (AA) - HDP'nin 25. dönem milletvekili genel seçiminde, yüzde 10'luk barajı aşması, İzmir ve Manisa'da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

HDP İzmir İl Örgütü, seçimde elde edilen başarıyı, Gündoğdu Meydanı'nda kutladı. 

Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen kutlamada, Sokak Orkestrası ve Praksis'in de aralarında yer aldığı müzik grupları konser verdi. Parti flamaları ve Türk bayrağının yanı sıra İmralı Cezaevi'nde ağırlaştırılmış hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıyan partililer, attıkları sloganla seçim başarısını kutladı. 

  Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre HDP'den İzmir milletvekili seçilen Ertuğrul Kürkçü ve Müslüm Doğan, katılımcıları sahneye çıkarak selamladı.  

Kürkçü, kutlamada yaptığı konuşmada, "barajları paramparça" yaparak meclise gittiklerini ifade etti. 

HDP milletvekilleri olarak Türkiye 'nin bütün ezilenlerinin, yoksullarının, kadınların, gençlerin, işçilerin, köylülerin sözcüsü olarak meclise gittiklerini dile getiren Kürkçü, şunları söyledi: 

"Şundan emin olabilirsiniz belki bütün mücadeleleri kazanamayabiliriz ama vekilleriniz asla baş eğmeyecek, asla diz çökmeyecek asla görevinden geri dönmeyecek. Bugün Türkiye'nin ana muhalefeti olmaya adım adım ilerliyoruz ama bununla yetinemeyiz, bundan azını asla kabul etmeyiz ama dünyadan azını istemiyoruz, bütün dünyayı istiyoruz. Bugüne kadar bizi hiçe sayanlar, nasıl bir güç olduğumuzu yavaş yavaş, ağır ağır anlıyor. Büyük baskılar altından çıktığımız ama tam henüz çıkmadan nasıl ortalığı sarstığımızı gördüler. Bizlerden korkuyorlar korkmakta da haklılar ama o kadar çok korkmasınlar onlara bir şey yapmayacağız sadece onları iktidardan edeceğiz, sıradan insanlar gibi yaşayacaklar hepsi bu kadar."

Barajı aşmalarında, kendilerine verilen desteğe de teşekkür eden Kürkçü, "Bizim partimiz gibi düşünmeyen, bizim partimize çok da kulak vermediği halde, bu seçimde mutlaka ve mutlaka barajı yıkmamız için bize destek olan, bize demokrasi için adalet için kardeşlik için destek olan bütün seçmenlere müteşekkiriz, emanetlerine asla hıyanet etmeyeceğiz" diye konuştu.

Müslüm Doğan da HDP'ye verilen oylarla "bin 400 yıllık gericiliğe" son verildiğini ifade ederek, "Artık kimse ötekileştirilemeyecek, kimse asimile edilemeyecek. İnançlar özgür olacak, diller özgür olacak. Gerçek demokrasiyi kuracağız, artık demokratik bir ulus yaratacağız" dedi. 

-Manisa'daki kutlama 

HDP'nin seçim başarısı, Manisa'da da Yunusemre ilçesi Horozköy Mahallesi'ndeki kapalı pazaryerinde kutlandı.

Katılımcılar ellerindeki parti flamaları ve posterlerle sevinç gösterilerinde bulundu.